Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich z zakresu edukacji fizycznej
Grupa:3,4- latki
Prowadząca: Ewelina Hanus
Temat: „Zabawy z obręczą – skaczę, przeskakuję, przechodzę”
Cel ogólny: Rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia.
Cele poznawcze:
- Dziecko zna zasady bezpiecznego uczestniczenia w zabawach ruchowych i ćwiczeniach.
- Dziecko rozpoznaje podstawowe pojęcia związane z aktywnością fizyczną
- Dziecko rozumie wpływ ruchu na zdrowie i samopoczucie.
- Dziecko potrafi nazwać wybrane części ciała zaangażowane w wykonywane ćwiczenia.
Cele kształcące:
- Dziecko doskonali umiejętność biegania, skakania, marszu po obwodzie koła.
- Dziecko potrafi wykonać polecenia ruchowe zgodnie z instrukcją.
- Dziecko koordynuje ruchy w zabawach oraz podczas wykonywania ćwiczeń.
- Dziecko rozwija orientację w przestrzeni oraz świadomość własnego ciała.
Cele wychowawcze:
- Dziecko współpracuje z rówieśnikami podczas zabaw ruchowych.
- Dziecko uczy się odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.
- Dziecko kształtuje pozytywną postawę wobec aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy: instrukcja, pokaz, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń.
Środki dydaktyczne: obręcze gimnastyczne, tamburyno
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka.
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
- Powitanie
Dzieci stoją w kole. Witamy się różnymi częściami ciała. - Marsz z krążkiem- ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
-
- marsz po sali z krążkiem trzymanym: przed sobą, nad głową, z boku, za plecami;
- na sygnał: zatrzymanie i uniesienie krążka w górę.
II Część główna:
- Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody na skrzyżowaniu” – dzieci biegają po sali, w dłoniach przed sobą trzymają obręcz- kierownicę. Kiedy nauczycielka podnosi czerwony krążek, samochody zatrzymują się. Kiedy podnosi krążek zielony, samochody kontynuują jazdę.
- Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: Podłoga- sufit. Rozsypka. Na zapowiedź: Podłoga! - dzieci wykonują przysiad, kładą swoją obręcz na podłodze, a na zapowiedź: Sufit! - unoszą swoją obręcz jak najwyżej w stronę sufitu.
- Ćwiczenie równowagi: Zakładanie obręczy na prawą i lewą stopę oraz krótkotrwałe stanie na jednej nodze.
- Skoki: Skoki obunóż wokół kółka, skoki obunóż do wnętrza koła oraz dowolne przeskoki przez koło.
III Część końcowa:
- Ćwiczenie uspokajające: „Zasłużony odpoczynek”- Leżenie tyłem, ręce trzymają obręcz na brzuchu, nogi zajęte w kolanach, oparte o podłoże. Rytmiczne przenoszenie obręczy za głowę i powrót do pozycji wyjściowej. Pracę ramion łączymy z wdechem.
- Odłożenie obręczy gimnastycznych w wyznaczone miejsce.
Ewaluacja:
Ocena pracy dzieci poprzez obserwację zaangażowania i poprawność wykonywania ćwiczeń
