
Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Sensoryczne Powitanie Wiosny grupa 5-6 latków

Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć
Nauczyciel: Aleksandra Piwowarczyk
Grupa: Kangurki
Temat kompleksowy: W poszukiwaniu wiosny
Temat dnia: Powitanie Wiosny
Data: 21.03.2025
Cele główne:
- kultywowanie tradycji związanych z powitaniem wiosny,
- rozwijanie percepcji sensorycznej,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz motoryki małej,
- ćwiczenie umiejętności współpracy w małym zespole,
- doskonalenie kompetencji matematycznych,
- rozwijanie poczucia rytmu,
- integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie,
- rozbudzanie wrażliwości na piękno budzącej się do życia przyrody,
- doskonalenie samodzielności i umiejętności utrzymywania porządku w swoim otoczeniu,
- promowanie wizerunku przedszkola w społeczności lokalnej.
Przebieg:
1. „Przywołanie słonecznej pogody” – aktywne słuchanie muzyki wg B. Strauss:
- odtwarzanie sekwencji ruchów zaprezentowanych przez nauczyciela,
- dostosowywanie swoich ruchów do tempa utworu muzycznego,
- umiejętne manipulowanie rekwizytem,
- wystukiwanie zasłyszanego rytmu,
- poruszanie się po obwodzie koła we wskazanym kierunku,
- zmiana kierunku poruszania się na ustalony sygnał słowny.
(Pomoce dydaktyczne: Nagranie utworu: „La mariposa”, nadmuchane balony w kolorze żółtym z koralikami wewnątrz)
2. „Magiczne przejście przez wiosenny tunel” – tor przeszkód:
- doskonalenie zwinność i gibkość oraz precyzyjnych ruchów,
- pełzanie, poruszanie się na czworakach, utrzymuje równowagi w przypadkowo przyjętej pozycji ciała,
- cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej.
(momoce dydaktyczne: hula hop, sylwety motyli przymocowane na nitkach)
3. „Kwiatki na zielonej trawce” – zabawa sensoryczna z elementami zabawy matematycznej:
- dostrzeganie podanego rytmu i kontynuowanie go samodzielnie,
- doskonalenie sprawności motorycznej rąk podczas manipulowania drobnymi elementami,
- podejmowanie próby samodzielnego stworzenia zadania dla rówieśników,
- porządkowanie miejsca pracy.
(Pomoce dydaktyczne: makaron typu spaghetti zabarwiony na zielono, sylwety kwiatów, robaczki z drucików kreatywnych, spinacze)
4. „Co kryją wiosenne chmury” – zabawa sensoryczna z elementami edukacji plastycznej:
- utrwalenie wiedzy dotyczącej kolorów podstawowych i pochodnych,
- odszukiwanie w pudełku sensorycznym wszystkich ukrytych elementów,
- grupowanie elementów ze względu na wyznaczone kryterium,
- dopasowywanie podpisów do odpowiednich elementów,
- czerpanie radości i satysfakcji podczas zabawy z wykorzystaniem masy plastycznej.
(Pomoce dydaktyczne: masa sensoryczna z wykorzystaniem pianki do golenia i maki ziemniaczanej, sylwety kropli w różnych kolorach).
5. „Kolory tęczy” – zabawa sensoryczna z wykorzystaniem zabarwionego ryżu:
- doskonalenie sprawności motorycznej rąk podczas zabawy z wykorzystaniem zabarwionego ryżu,
- utrwalenie kolejności barw występujących w tęczy,
- samodzielne tworzenie grzechotki z wykorzystaniem kolorowego ryżu,
- pozostawianie porządku na stanowisku pracy.
(Pomoce dydaktyczne: zabarwiony ryż w kolorach tęczy, lejki, plastikowe butelki, łyżeczki).
6. „Słoneczko cieplutkie” – zabawa plastyczna z wykorzystaniem masy solnej i farby fakturowej:
- tworzenie sylwety słońca z wykorzystaniem masy solnej i makaronu,
- oszczędne gospodarowanie dostępnymi materiałami podczas tworzenia pracy,
- odpowiednie gospodarowanie przestrzenią na kartce,
- prezentowanie efektów swojej pracy na forum grupy,
- eksperymentowanie z farbami, samodzielne tworzenie różnych odcieni błękitu.
(Pomoce dydaktyczne: masa solna zabarwiona na żółto, farba fakturowa z wykorzystaniem maki ziemniaczanej w odcieniach błękitu, suchy makaron typu wstążki, tekturowe talerzyki).
7. „Ładne kwiatki” – zabawa sensoryczna z wykorzystaniem oleju i zabarwionego mleka.
- doskonalenie sprawności motorycznej rąk podczas pracy z wykorzystaniem pipety,
- obserwowanie efektów swoich działań,
- wysuwanie wniosków na podstawie samodzielnie przeprowadzonych doświadczeń,
- porządkowanie stanowiska po zakończonej pracy.
(Pomoce dydaktyczne: pipety, olej, zabarwione mleko, plastikowe pojemniki).
8. „Wiosenny pochód” – aktywność na świeżym powietrzu:
- obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie i pogodzie,
- uczestniczenie w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu,
- wytwarzanie pozytywnej atmosfery,
- promowanie pozytywnego wizerunku przedszkola w środowisku lokalnym.
(Pomoce dydaktyczne: sylwety kwiatów).
Zobacz wszystkie wpisy
od Aleksandra Litwicka
Wyślij wiadomość
do Aleksandra Litwicka

Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl