Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

PROJEKT "Technikoludek czyli dziecko w świecie technologii" - V EDYCJA


Wpis dodał(a) Agnieszka Chudzik
tydzień temu, wyświetleń 80


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Organizator projektu

Pomysłodawczyniami i autorkami projektu są p. Agnieszka Chudzik oraz p. Aleksandra Mazur, nauczyciele Przedszkola nr 41 w Rybniku.

Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 41 w Rybniku "Puchatkowo" ul. Chabrowa 11 44-210 Rybnik tel.: 32 424 08 65 email: przedszkole41@op.pl strona internetowa: https://www.p41.miastorybnik.pl/

Cel główny Rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez wprowadzenie dziecka w świat technologii, wartości, piękna i zdrowia. ·Rozwijanie współpracy między nauczycielami z przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski

Cele szczegółowe 

1. W zakresie rozumienia i tworzenia informacji: Rozwijanie kompetencji językowych dziecka, w tym doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi przez dziecko oraz uświadomienie rodzicom znaczenia i roli mowy w rozwoju dziecka. 2. W zakresie wielojęzyczności: Kształcenie umiejętności posługiwania się językiem obcym nowożytnym.

3. W obrębie kompetencji matematycznych oraz kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii: Kształcenie umiejętności liczenia, kodowania z użyciem gier, programów interaktywnych. Uwrażliwienie na piękno zjawisk przyrodniczych, pór roku oraz otaczającego świata i przyrody, w tym budzenie zaciekawienia otaczającym nas światem, promowanie programów ukazujących piękno i wartości przyrodnicze. Kształtowanie postaw proekologicznych.

4. W zakresie kompetencji cyfrowych: Kształcenie umiejętności posługiwania się nowoczesnym sprzętem. Uwrażliwienie dzieci i rodziców na skutki nadmiernego używania nowoczesnych technologii. 5 W zakresie kompetencji osobistych, społecznych i umiejętności uczenia się: Rozwijanie postaw społecznych oraz prospołecznych poprzez udział w imprezach wycieczkach, akcjach, spotkaniach, konkursach. Kształtowanie postaw prorodzinnych, w tym wzmacnianie więzi w rodzinie, między dziećmi w grupie oraz zwrócenie uwagi na rolę rodziny w niesieniu pomocy dziecku w trudnych sytuacjach. Rozwijanie cech osobowości dzieci takich jak: otwartość, towarzyskość, solidność, spokój, aktywność, optymizm.

Cele szczegółowe Cel główny Rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez wprowadzenie dziecka w świat technologii, wartości, piękna i zdrowia. ·Rozwijanie współpracy między nauczycielami z przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski

6. W zakresie kompetencji obywatelskich: Rozwijanie świadomości na temat dbania o nasze otoczenie oraz kraj poprzez udział w akcjach, uroczystościach, ważnych dniach organizowanych w placówce. Wdrażanie do dbania o dobro wspólne grupy. Kształtowanie postawy patriotyzmu u dzieci.

7. W zakresie przedsiębiorczości: Rozwijanie samodzielności u dzieci. Rozbudzenie u dzieci motywacji do działania. Kształcenie umiejętności planowania działań. Promowanie działań placówki.

8. W zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej: Kształcenie umiejętności wyrażania swoich emocji, pomysłów przy pomocy różnorodnych środków ekspresji takich jak: muzyka, śpiew, taniec, działania twórcze, plastyczne

DLA NAUCZYCIELI

1.Rozwijanie umiejętności technologicznych wśród nauczycieli.

2.Dzielenie się pomysłami oraz doświadczeniem przez nauczycieli.

3.Promocja placówek oraz działań nauczycieli. Termin realizacji Projekt będzie realizowany w terminie: wrzesień 2024 - czerwiec 2025.

Projekt przeznaczony jest dla wszystkich placówek przedszkolnych oraz klas I-III szkoły podstawowej.

Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny.

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane są od 15 sierpnia do 20 września 2024r (później wyłącznie za zgodą organizatorów). Zgłoszenia należy dokonać poprzez formularz udostępniony na stronie projektowej Facebook.

Nauczyciele, który wyrażą chęć uczestnictwa w projekcie zobowiązani są do uzyskania zgody rodziców na udział dziecka w projekcie i przechowywanie oświadczeń w dokumentacji projektu. Zgody należy skonstruować według wewnętrznych zaleceń placówki w porozumieniu z IOD. Uczestnicy projektu po zrealizowanym zadaniu umieszczają krótki opis i fotorelację z przeprowadzonych działań. Grupa projektowa traktowana powinna być jako źródło inspiracji, pomysłów, wymiany doświadczeń między nauczycielami. Relacja powinna być opisana w następujący sposób: Rok szkolny 2024/2025 - Przedszkole nr... w ... zrealizowało we wrześniu... Strona Facebook: https://www.facebook.com/groups/569304870415103? modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifi cations&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_ dialog=false UWAGA! Prosimy, aby udostępniane zdjęcia były zgodne z zasadami ochrony małoletnich. Zdjęcia powinny zawierać wyłącznie wytwory prac dzieci, nauczycieli lub powinny być zrobione w taki sposób, aby nie naruszały ochrony wizerunku dziecka.

Każda zgłoszona placówka wyznacza koordynatora projektu, którego zadaniem jest zgłoszenie placówki do projektu, nadzorowanie działań w placówce, kontakty z organizatorami, umieszczanie relacji z wykonanych działań oraz wypełnienie arkusza ewaluacyjnego. Aby uzyskać podziękowanie/ zaświadczenie/ certyfikat (wysyłany będzie drogą mailową in blanco) udziału w projekcie należy wykonać min. 8 zadań. oraz wypełnić udostępniony arkusz ewaluacyjny do 15 lipca 2025. Projekt zakłada realizację dwóch zadań obowiązkowych oraz sześciu wybranych spośród proponowanych. Organizator informuje, że w trakcie roku szkolnego mogą być organizowane konkursy dla dzieci oraz nauczycieli

Zasady uczestnictwa 

Zachęcamy do dzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem poprzez przeprowadzanie szkoleń w swoich placówkach i udostępnienia ich na grupie projektowej, dotyczących narzędzi multimedialnych, nowoczesnych technologii, Każda osoba, która udostępni opracowane szkolenie otrzyma od organizatora projektu podziękowanie za przeprowadzenie szkolenia w ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami potwierdzonego pieczątką i podpisem organizatorów projektu. INNOWACJA – informujemy, że projekt może stać się innowacją w państwa placówce.

Należy jednak zaznaczyć, że innowacja została napisana w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny, którego organizatorem jest Przedszkole nr 41 w Rybniku, a autorami są p. Aleksandra Mazur oraz p. Agnieszka Chudzik.

Wszelkie kopiowanie jakiejkolwiek treści regulaminu bez zgody autorek jest zabronione.

ZADANIA OBOWIĄZKOWE

„To ja, Technikoludek” – zapoznanie z postacią bohatera projektu – Technikoludka, Słuchanie opowiadania o Technikoludku, np. „Pierwszy dzień Technikoludka w przedszkolu” A. Mazur, poch. z książki „Technikoludkowe wiersze i opowiadania” A. Chudzik, K. Ciupek, A. Mazur.

Stworzenie kącika Technikoludka z różnymi sprzętami technologicznymi (np. stare klawiatury, telefony, zabawkowe kasy, kalkulatory, aparaty fotograficzne, itp.) „To my, Technikoludki” – nauka hymnu projektowego. Zarejestrowanie wykonania hymnu na dyktafonie. Hymn znajduje się w udostępnionych plikach na stronie projektowej Facebook.

PROPONOWANE ZADANIA DO WYBORU 

Biało-czerwoni” – zorganizowanie quizu, olimpiady na temat znajomości symboli narodowych, najważniejszych zabytków, miejsc w Polsce. “Bal robotów” – Stworzenie przy współpracy z rodzicami stroju związanego z technologią (może to być np. monitor z kartonu, tablet, odkurzacz, itp.) oraz ich prezentacja na balu lub pokaz mody technologicznej.

“Światowy dzień pokoju” – zorganizowanie zajęć wg. kreatywności nauczyciela uwzględniając użycie Internetu – np. ukazanie zniszczeń wojen za pomocą zdjęć, ukazanie biedy w niektórych krajach (można tutaj stworzyć prezentacje).

„Piękno naszego kraju” - robienie przez dzieci zdjęć za pomocą aparatu fotograficznego, zorganizowanie konkursu plastycznego na temat krajobrazów w Polsce i ich walorów. Zorganizowanie wystawy w przedszkolu. „Polska reprezentacja” - zorganizowanie dnia sportu. Przebranie się dzieci za swoich ulubionych sportowców, pokaz talentów sportowych. Zachęcanie do spędzania wolnego czasu poza domem, na świeżym powietrzu, rozwijanie sprawności fizycznej i zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia.

„Dzień integracji” - zorganizowanie akcji lub dnia integracji dzieci z osobami niepełnosprawnymi, pogadanka na temat osób niepełnosprawnych oraz sprzętów ułatwiających im życie.

„Pierwsza pomoc przedmedyczna” – szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci, praktyczne ćwiczenia dotyczące wzywania pomocy, poznanie sprzętu medycznego, zapoznanie z numerem alarmowym 112

. „Legenda mojego regionu” – przygotowanie prezentacji dotyczącej legendy związanej z regionem, w którym mieszkam. Udostępnienie prezentacji innym uczestnikom na stronie Facebookowi projektu – zapoznanie dzieci z legendami innych regionów, miast Polski.

Sprzęty zbieramy, o środowisko dbamy” - Zorganizowanie akcji ekologicznej zbierania zużytego małego sprzętu elektronicznego (tonery, telefony, itp.), przekazanie zebranych przedmiotów odpowiednim instytucjom.

„Bajkowy świat technologii” – zapoznanie z etapami powstawania książki, przedstawienie historii czytelnictwa – od papieru do ebooka. Wspólne napisanie i zilustrowanie historii naszego udziału w projekcie.

„Moja rodzina jest dla mnie ważna” – rozmowa z dziećmi na temat tego, że rodzice są dla nas wsparciem, możemy im zaufać i z każdym problemem możemy się do nich zwrócić. Stworzenie prac plastycznych dzieci na temat wspólnego spędzenia przez nich czasu wolnego z rodzicami bez telefonu. Zorganizowanie wystawy prac.

„Cyber higiena” – zajęcia profilaktyczne dotyczące zasad korzystania z nowych technologii oraz podnoszące bezpieczeństwo poruszania się w sieci.

„Jak pomóc dziecku i zadbać o siebie” – zorganizowanie szkolenia dla rodziców lub prezentacji multimedialnej na temat zdrowia psychicznego i dobrych relacji. Wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci

. „Obcy niebezpieczny” - pogadanka, zajęcia na temat, jak się zachować wobec obcej osoby lub osób w Internecie.

„Moje zdjęcia w sieci i ich potencjalne zagrożenia” - zorganizowanie spotkania z Policjantem lub inną osoba zajmującą się cyber bezpieczeństwem. Pogadanka na temat zagrożeń wynikających z udostępniania zdjęć i postów w mediach społecznościowych, szczególnie wizerunku naszych dzieci.

„Wartościowe bajki” - zorganizowanie wieczoru lub popołudnia w przedszkolu dla dzieci z wartościową bajką. Oglądanie bajki, gry i zabawy budujące dobre relacje między dziećmi.

„Cyber bezpieczeństwo” – zorganizowanie szkolenia lub stworzenie gazetki w przedszkolu oraz na stronę internetową na temat cyber przemocy w Internecie ze szczególnym uwzględnieniem patoyouberów jako zagrożenia dla zdrowia psychicznego dzieci.

„Przyjaciele stumilowego lasu – każdy z nas jest inny, ale ważny w taki sam sposób” - rozmowy o różnych charakterach, postawach, inności na podstawie bohaterów książki „Kubuś Puchatek”. Zwrócenie uwagi na tworzenie realnych relacji z żywym człowiekiem.

„Ja i moje emocje” – zajęcia na temat bezpiecznego rozładowania emocji, wyszukanie w Internecie i stworzenie listy niebezpiecznych gier dla dzieci oraz wywieszenie ich na gazetce dla rodziców wraz z krótką informacją o czym są i jakie zagrożenia ze sobą niosą.

„W morskiej otchłani, czyli światowy dzień oceanów” – przygotowanie i przeprowadzenie zajęć logorytmicznych związanych z tematyką mórz i oceanów.

„Każdy z nas wie, jak zgodnie bawić się” – wprowadzenie kodeksu grupowego poprzez zabawy z kodowaniem. Zwrócenie uwagi na integrację grupy, budowanie pozytywnych relacji między dziećmi

“Piękna mowa – ważna sprawa” – stworzenie na stronie internetowej placówki kącika logopedycznego, zamieszczanie ważnych informacji dotyczących rozwoju mowy, propozycje ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych, itd.

„Czy moje dziecko mówi poprawnie?” – przygotowanie i udostępnienie rodzicom ulotki lub prezentacji multimedialnej dotyczącej etapów rozwoju mowy dziecka, najczęstszych wad wymowy oraz propozycji ćwiczeń usprawniających aparat artykulacyjny, oddechowych, słuchowych, itd.

„Logopedyczne multimedia” – stworzenie gier on-line (np. na platformie Wordwall) i wykorzystanie ich podczas zajęć logopedycznych. Udostępnienie linków do stworzonych gier innym uczestnikom projektu. Stworzenie bazy wartościowych i ciekawych gier, które można wykorzystać podczas zajęć logopedycznych jako urozmaicenie standardowych zajęć.

„Międzynarodowy dzień języka ojczystego” – pogadanka na temat dzieci niesłyszących, z CAPD, z jąkaniem - poznanie różnych sprzętów ułatwiających dzieciom słyszenie. Uczenie tolerancji. Poznanie różnego rodzaju sposobu komunikacji. “Wpływ ekranów i innych urządzeń na mowę dziecka” – stworzenie za pomocą nowoczesnej technologii obrazków na gazetkę informujących o zagrożeniach związanych ze zbyt wczesnym udostępnianiem dzieciom telefonów.

“Światowy dzień Autyzmu” – stworzenie gazetki, plakatu na stronę uświadamiającej czym jest autyzm i jak można pomóc dzieciom w spektrum. „This is us” - nawiązanie połączenia z innym przedszkolem w języku angielskim. Przedstawienie swojej grupy, zaśpiewanie piosenki w języku angielskim.

Dinosaur day” - stworzenie interaktywnej gry edukacyjnej w języku angielskim dla całej grupy lub zabawy z dywanem interaktywnym albo genibotami. Gry i zabawy z dinozaurami. Poszerzanie słownictwa.

“Zosia mała nauczycielka spotyka Indian” – STEAM - kodowanie z robotem „Zosia mała nauczycielka” na podstawie gotowych materiałów (pakiet za darmo).

 

Przedstawienie realizacji zajęć na pomocą fotorelacji na stronie projektowej Technikoludka oraz stronie https://www.facebook.com/profile.php? id=100091432549942. UWAGA! Istnieje możliwość wypożyczenia robota - Zosi małej nauczycielki. Dla realizujących to zadanie przewidziane są certyfikaty dodatkowe od firmy EDUKO.

Wszelkie Pytania należy kierować do autorów projektu za pomocą strony projektowej Facebook oraz poprzez e-mail lub Messenger technikoludkiprojekt@gmail.com przedszkole.olamazur@gmail.com

LINK DO ZAPISÓW https://docs.google.com/forms/d/1jSCNugTJxV286cKI9cpnVwkjqM9TdnMOq4mE_2cwWM8/viewform?fbclid=IwY2xjawEwVyZleHRuA2FlbQIxMQABHbN0Wo1V4qgQ8FfFBEF-V0umf991vPheF2C2ztGBq3eK-WoXYak-7r0hzA_aem_5Lc9XRsrHea9P4VT2SG4rA&edit_requested=true

MOŻNA O NAS POCZYTAĆ NA STRONIE 

https://poland.us/strona,55,45777,0.html?fbclid=IwY2xjawEx1ztleHRuA2FlbQIxMQABHXATeEzoH1JEb2xrKt1Qy63__WOk-94o5XMQZ5kBKyWtwmaJ_vAVOFm98Q_aem_vW6rHG9yqAt_SCx6XbMjWg

 

https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=23298&fbclid=IwY2xjawEx1xJleHRuA2FlbQIxMQABHXfgQNysuVaOAA_vTeTArDVJVzJIPlOAjUC951dGRj_kpia-ZzkHXYZKDg_aem_Ja8sTFiqxE0-krm1xS8aGQ

ZALETY WZIĘCIA UDZIAŁU W PROJEKCIE TECHNIKOLUDEK CZYLI DZIECKO W ŚWIECIE TECHNOLOGII

  1. Możliwość wzięcia udziału w konkursach dla dzieci, ale i nauczycieli (dla nauczycieli konkurs np. na napisanie artykułu, który jest publikowany w kwartalniku Antidotum - profilaktyka, wychowanie, zdrowie)
  2. Projekt dostosowany do priorytetów MEN
  3. Możliwość realizacji kompetencji kluczowych
  4. Możliwość korzystania z różnych pomocy tych nowych, jak i umieszczonych w plikach czy multimediach
  5. Super zabawa
  6. Umożliwienie prowadzenia przez Was szkolenia z zaświadczeniem od organizatora
  7. Umożliwienie realizacji zadań z awansu zawodowego, które sobie postawiliście
  8. Realizacja profilaktyki zagrożeń, uzależnienia od nowoczesnej technologii
  9. Realizacja preorientacji zawodowej
  10. Współpraca między placówkami
  11. Promocja waszej placówki, kto wie być może i na arenie międzynarodowej
  12. Wymiana doświadczeń i pomysłów

13. Darmowe kalendarze z ciekawymi dniami

14.Promocyjne pakiety logopedyczne od osób tworzących je i współpracujących z nami

15. Możliwość podzielenia się zadaniami z specjalistami, gdyż projekt jest nie tylko dla nauczycieli, ale może go realizować także psycholog, pedagog

LINK NA STRONE PRZEDSZKOLA https://www.p41.miastorybnik.pl/projekty-i-programy.html

AUTORKI PROJEKTU 


Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Chudzik



Wyślij wiadomość
do Agnieszka Chudzik

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Chudzik

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka