Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Scenariusz zajęć - Światowy dzień kota


Wpis dodał(a) Izabela Onisk
ponad 5 lat temu, wyświetleń 62901


Wpis został sprawdzony przez moderatora

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE  5 – LATKÓW


Temat: Światowy dzień kota.

Termin realizacji: 17.02.2021 r.
Prowadząca: Agnieszka Marcych

 

Cele ogólne:
- rozwijanie empatii - uwrażliwianie na potrzeby wszystkich zwierząt,
- przekazywanie informacji na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami,
- wyrabianie szacunku dla zwierząt,
- rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej, muzycznej.


Cele szczegółowe (dziecko):
- swobodnie wypowiada się na temat zwierząt - kotów,
- nawiązuje życzliwe kontakty z kolegami,
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno - ruchowych,
- wykonuje swojego kota, dba o estetyczny wygląd pracy.

Metody pracy:
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka,
- czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne: sylwety kota, opaski kota dla wszystkich dzieci, prezentacja multimedialna, pluszowe koty,  zdjęcia przedstawiające różne rasy kotów,  magnetofon, płyty CD; teksty piosenek.

Przebieg:

 

1. Zabawa na powitanie – dzieci  siedzą w kole. Nauczyciel trzyma pluszowego kotka. Manipulując nim cytuje rymowankę. Następnie dzieci podają sobie kotka z rąk do rąk, witając się z nim i naśladując jego głos (miau, miau)

Miauczy kotek: miau, miau, miau.
Z dziećmi się przywitać chciał.
 

2. Oglądanie  zdjęć różnych ras kotów oraz prezentacji multimedialnej "Wszystko o kotach dużych i małych".                     

Dzieci określają wygląd kotów, ich budowę, wielkość, kolor. Opowiadają też o sposobie życia i odżywiania kotów domowych.

 

Zagadki o kotach

- Co przysmakiem kotka jest, białe, pyszne, pewnie wiesz. (mleko)
- Kto przed kotem wciąż ucieka i postrachem jest człowieka. (mysz)
- Te kuleczki są wełniane i dla kotów są zwijane. (kłębki wełny)
- Tam wszedł kotek i mruga, podobno ładna z tego piosenka, niedługa. (płotek)
- Każdy zwierzak, także ja, swój zwierzęcy język ma. Piesek mówi hau, hau, hau, a koteczek.... (miau, miau, miau)
 

3. Zabawa z pokazywaniem do piosenki „Kotki dwa”. Nauczycielka śpiewa piosenkę zachęcając tym samym do wspólnej, koleżeńskiej zabawy.

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas wąsiki ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas pazurki ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma

 

4.  Zabawa ruchowa „Kotki piją mleko”.

 

Nauczycielka kładzie na dywanie 4-6 kolorowych tacek - „misek dla kotków”, dzieci maszerują po sali, na przerwę w akompaniamencie przykucają przy dowolnej misce - „kotki piją mleko”. Nauczycielka prosi przy każdej tacce - misce o przeliczenie, ile kotków pije z niej mleko?
 

5. „Kotek i płotek” - zabawa dydaktyczna.

 

Nauczycielka umieszcza sylwetę kota na płocie, obok płotu, przed płotem, za płotem. Dzieci określają gdzie jest kot - określają stosunki przestrzenne.

 
6. „Mały kotek”- zabawa muzyczno - ruchowa. 

 

Dzieci siedzą w kole, jedno dz. w środku - kotek:

 

Mały kotek sobie śpi, ciii. Coś smacznego mu się śni, ciii. Nagle słyszy jakiś szmerek - kot wyrusza na spacerek. Wstaje, wstaje, wstaje, rączkę swą podaje i wybiera kotka, żeby wszedł do środka. Wybiera dziecko, które grzecznie siedzi. Zabawa trwa do momentu zainteresowania nią dzieci.

 

7. Wykonanie pracy plastycznej „Kotek” – wyklejanie sylwety kota wydzieranką z kolorowego papieru oraz włóczką.

 

8. Porządkowanie miejsca pracy.

9. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci, którym podobały się zajęcia  rysują buzie uśmiechniętą, a dzieciom,  którym zajęcia się nie podobały rysują buzię smutną


Zobacz wszystkie wpisy
od Izabela Onisk



Wyślij wiadomość
do Izabela Onisk

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Izabela Onisk