Scenariusz dla 5-latków

Wpis dodał(a) Katarzyna Pompa

Scenariusz zajęć metodycznych dla nauczycieli przeprowadzony w grupie 5-letniej

Tematyka kompleksowa: Obserwujemy, co dzieje się w przyrodzie.

Temat zajęć: „W świecie pająków” zabawy dydaktyczne o tematyce jesiennej z wykorzystaniem aktywizujących metod pracy.

Cele ogólne:
- kształcenie poczucia rytmu;
- pobudzanie wyobraźni twórczej;
- kształcenie aktywnej postawy;
- redukcja napięcia psychofizycznego;
- integracja grupy;

Cele operacyjne - dziecko:

- wie, jaką mamy porę roku;
- zna różne gatunki pająków;
- potrafi wyrażać muzykę ruchem;
- przeżywa radość podczas zabaw z grupą;
- wykonuje polecenia nauczyciela;
- uważnie słucha utworu;
- przelicza w zakresie swoich możliwości;
- wskazuje prawą i lewą stronę;
- potrafi przedstawić ruchem zachodzące zmiany tempa i dynamiki w utworze muzycznym.
- współdziała z rówieśnikami;
- potrafi wymienić różne pory roku;
- opisuje wygląd pająka;
- układa wzór wg kodu podanego przez nauczyciela;
- potrafi współdziałać w grupie i podporządkować się przyjętym regułom;
- konstruuje pająka z przygotowanych elementów;
- sprawnie odszukuje swoją wizytówkę;

Metody: czynne, słowne, oglądowe, el. Edukacji przez ruch D. Dziamskiej, el. Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona, el. Pedagogiki Zabawy.

Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenkami, obrazek z drzewem i pajęczyną, liście, portfeliki, druciki kreatywne, guziki, naklejane oczka, sylwety pajączków, „pająk materiałowy”, „ pająk zabawka”, maskotka jeża i wiewiórki, kulki w różnych kolorach oraz patyczki-łączniki, wełna.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa na powitanie „ Dzień doberek”
„ Wszyscy się witamy, na zajęcia zapraszamy
Klaśnij w ręce klap, teraz oddech złap
Tupnij nogą tup, teraz podskok w górę zrób
Ty i ja – każdy radę da.
Maciuś Ci podpowie, co ma zostać w głowie”

2. Słuchanie „ Bajki o kolorach jesieni”/Autor: Justyna Niedbała Źródło: Bliżej Przedszkola 2013r./ wg własnej interpretacji przy muzyce relaksacyjnej; rozmowa na temat wysłuchanego tekstu- nawiązanie do czterech pór roku i kolorów jesieni.
3. „ Las Ketchup” własna interpretacja utworu z udziałem „ pająka - zabawki” w połączeniu z poszukiwaniem „ pająka - zabawki” w sali.
4. Omówienie wyglądu pająka, innych gatunków pająków oraz ich roli w przyrodzie na podstawie tekstu własnego.
Pająk to jest potwór zły na robala ostrzy kły
Pajęczyny swe zastawia mówiąc, że się tak zabawia
Lecz nie wierzcie jemu , nie, no bo chyba wiecie, że
Te pająki to potwory łapią w sieci wszystkie stwory.
Wszystkie stwory co fruwają pająk czeka, aż w nie powpadają,
wtedy pająk wniebowzięty jakby niczym nie przejęty
zbliża się do swej ofiary robi małe czary mary
i po chwili zaplątana troszkę może podskubana
muszka albo robal inny chociaż może i niewinny
będzie srogo ukarany przez pająka pozjadany.

5. „ Tkanie sieci pajęczej” czarnym markerem na styropianie do utworu „ Prawy do lewego”/ Queen - WE WILL ROCK YOU/ z elementami edukacji przez ruch D. Dziamskiej i naprzemiennych ruchów – reka/kolano.
6. „ Snujemy sieć” zabawa ruchowa do muzyki Flażoletowej Orkiestry Swarzędzkiej z wykorzystaniem wełny.
7. „ Pajęcza sieć” układanie przez dzieci z wełny pajęczyny na styropianie.
8. „ Mój pająk” wykonanie pająka z 4 drucików kreatywnych i guzików, nalepienie oczów i odszukanie pająka o tym samym wyglądzie.
9. Zabawa na siedząco w rzędach do utworu „ YMCA” / wg. M.Z. Tomaszewskiej /zgodnie z poleceniami nauczyciela/.
10. „ Terrarium” wykonanie klatki dla pająków wg wzoru nauczyciela w 4 grupach z wykorzystaniem kulek i patyczków.
11. Podsumowanie zajęć do piosenki jesiennej z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
12. Ewaluacja zajęć i podziękowanie za udział dzieciom i nauczycielom.

„ Bajka o kolorach jesieni”
Autor: Justyna Niedbała
Źródło: Bliżej Przedszkola 2013r.

Na skraju lasu stał wielki klon, a wśród jego liści malutki pajączek miał swój maleńki dom. Domek pajączka miał podłogę z zielonych liści, ściany z zielonych liści, nawet łóżeczko i kołderkę – także z zielonych liści. Dobrze się mieszkało pajączkowi w domku z zielonych klonowych listków. Chroniły go przed deszczem i mocnym słońcem, dlatego bardzo o niego dbał.
– Zawsze tu będę mieszkał i nigdy się nie przeprowadzę, uwielbiam swój zielony domek. Codziennie w nim sprzątam i wycieram kurze delikatną ściereczką z mchu, aby zawsze było czysto i miło, i żeby liście miały piękny zielony kolor.
Pewnego dnia pajączek spał dłużej niż zwykle. Jakoś nie chciało mu się wychodzić z łóżeczka. Zrobiło się zimniej i ciemniej niż do tej pory... Kiedy jednak otworzył w końcu oczy, aż podskoczył z wrażenia.
– Ach, gdzie ja jestem? Co stało się z moim pięknym zielonym domkiem?
Rozglądał się ze zdumieniem dookoła, bo jego domek zrobił się żółto-czerwono-brązowy. Wystraszony pajączek zaczął sprzątać swój domek. Wycierał ściereczką z mchu kolorowe ściany i mebelki, ale one wcale nie robiły się zielone, tylko dalej błyszczały jak złoto w słońcu. Pajączek zjechał po swojej pajęczynie z drzewa i postanowił poprosić kogoś o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
– Hej, lisku, nie wiesz, co stało się z moim domkiem? Spójrz, zrobił się cały żółto-czerwono-brązowy!
– Jak to co?! – roześmiał się lisek. – Rozejrzyj się dookoła, a na pewno sam sobie odpowiesz na to pytanie.
Pajączek spojrzał w prawo i w lewo, ale nic nie przychodziło mu do głowy.
– Hej, jeżyku, mój przyjacielu, może ty mi pomożesz? Wiesz może, co się stało z moim domkiem?
– Jak to co, pajączku?! Rozejrzyj się wokoło i na pewno sam się domyślisz, co takiego się stało..
Jednak pajączek się nie domyślił. Czy to jakieś czary? A może niedokładnie sprzątał swój mały zielony domek?

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Katarzyna Pompa

do Katarzyna Pompa