"Wirtualny kolega" - DBI 2020 w PM 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ W RAMACH OBCHODÓW DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2020 ORAZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI  W PABIANICACH.

Tegoroczne działania podejmowane w ramach Dni Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem
„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

1. TYTUŁ UROCZYSTOŚCI:  „WIRTUALNY  KOLEGA”.
  2. TERMIN:  11. 02. 2020 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY VII „KOTKI” ORAZ GRUPY „SKRZATY”.
  4. ADRESACI:  3 – LATKI I 6 – LATKI Z WYBRANYCH GRUP.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: GRUPA VII „KOTKI” 3 – LATKI
    Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI  W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG SPOTKANIA: AGNIESZKA BAŚKO.
  7. CELE UROCZYSTOŚCI:
  • Poznanie wszechstronnego wykorzystania Internetu przez dzieci
    i dorosłych ze zwróceniem szczególnej uwagi na zachowanie kultury
    w sieci.
  • Przybliżenie niebezpiecznych zachowań, które mogą spotkać dzieci w sieci oraz sposobów prawidłowego reagowania w chwili napotkania zagrożenia.
  • Doskonalenie umiejętności asertywnego zachowania się w sieci.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   UROCZYSTOŚĆ:

1. Ustalenie terminu i przebiegu uroczystości, zgłoszenie podejmowanej inicjatywy na platformie DBI 2020.
  2. Przygotowanie zadań związanych z organizacją uroczystości.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów i pomocy dydaktycznych.
  4. Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców i przedszkolaków o planowanym wydarzeniu oraz ulotek dla rodziców.
  5. Przygotowanie krótkich kreskówek edukacyjnych z serii „Owce w sieci” do prezentacji podczas zajęć.
  6. Przygotowanie oprawy muzycznej – płyta z muzyką i magnetofon, komputer oraz fotograficznej – aparat.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie przedszkolaków, przybliżenie celu uroczystości, wyjaśnienie hasła tegorocznych obchodów oraz istoty podejmowanego zagadnienia.
  2. „Do czego potrzebny jest nam Internet?” – burza mózgów – przypomnienie  zastosowania sieci internetowych wraz z mobilnymi urządzeniami połączone
    z rozmową na temat zalet i korzyści wynikających z korzystania z Internetu – uzupełnianie przygotowanego szablonu plakatu z komputerem.
  3.  „Ja w sieci” – wysłuchanie rymowanki: „Internet pomaga, uczy, bawi i rozwesela, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego przyjaciela” -  rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela ukazująca zasady prawidłowego zachowania się w sieci oraz zapewniająca, że prawdziwych przyjaciół nie znajdziemy w sieci.
  4. „Tysiąc przyjaciół”, „Głupek” i „Bal maskowy” – prezentacja filmów edukacyjnych z serii „Owce w sieci” – odwołanie się do odpowiedniego zachowania w sieci, ukazanie skutków niewłaściwego postępowania w trakcie korzystania
    z Internetu i niebezpieczeństw czyhających na młodych internautów.
  5. „Zły wilk” – zabawa ruchowa - dwoje dzieci zostają „złymi wilkami”, reszta dzieci to owieczki. Podczas utworu muzycznego owieczki swobodnie spacerują po sali, gdy muzyka ucichnie owieczki nieruchomieją, a dwoje wilków szuka owieczki, która się poruszyła. Jeżeli wilki znajdą owieczkę, która się ruszy robią jej zdjęcie i owieczka odpada. Kontynuujemy zabawę kilka razy.
  6. „Wiadomość do kolegi” – scenki rodzajowe – wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas prowadzenia miedzy sobą rozmów „on-line” z wykorzystaniem zabawkowych komputerów, telefonów i tabletów.
  7. „Pilna wiadomość” - zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po Sali zabaw udając pisanie wiadomości na komputerze, na  sygnał słowny „klik” klaszczą lub przykucają symbolizując wysłanie wiadomości.
  8. „Przedszkolne zasady bezpieczeństwa w Internecie” – omówienie podstawowych zasad właściwego korzystania z sieci internetowych, wspólna analiza plakatu propagującego prawidłowe zachowanie się dzieci i dorosłych w Internecie.
  9. „Uwaga wirus” - zabawa ruchowa z wykorzystaniem czarnego materiału – dzieci siedzą w kręgu, jedno dziecko jest wirusem i na hasło wirus przykrywa inne dziecko materiałem oznacza to, że zabiera  wszystkie jego dane z sieci.
  10. „Bezpieczny przedszkolak – to właśnie ja” – podsumowanie zajęć i ich ewaluacja, podawanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, ewaluacja zajęć: zadajemy pytanie i dzieci określają za pomocą znaku: kciukiem do góry - zajęcia się podobały, w dół - zajęcia się nie podobały, wręczenie dzieciom ulotek i plakatu zachęcającego do korzystania z sieci internetowych przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
  11. Podziękowanie dzieciom za aktywy udział w zajęciach, czynności porządkowo-organizacyjne w sali zabaw.

O  p r a c o w a n i e: Agnieszka Baśko

Pabianice, dn. 11. 02. 2020 r.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko