"Przedszkolaki w sieci", czyli DBI 2019 w PM 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ W RAMACH OBCHODÓW DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2019.

Tegoroczne działania podejmowane w ramach Dni Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem
„Działajmy razem!”.

1. TYTUŁ UROCZYSTOŚCI:  „Z  INTERNETU  BEZPIECZNIE  KORZYSTAMY, BO  KULTURĘ  W  SIECI  DOSKONALE  ZNAMY”.
  2. TERMIN:  05. 02. 2019 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY VII „KOTKI”.
  4. ADRESACI:  6 – LATKI Z GRUPY VII „KOTKI”.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: GRUPA VII „KOTKI” 6 – LATKI
    Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI  W PABIANICACH,
    UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG SPOTKANIA: AGNIESZKA BAŚKO.
  7. CELE UROCZYSTOŚCI:
  • Wdrażanie do kulturalnego korzystania z Internetu z wykorzystaniem Netykiety, czyli właściwych zasad poruszania się w sieci.
  • Poznanie zagrożeń czyhających na młodych internautów oraz uświadomienie rosnącej fali zjawiska cyberprzemocy.
  • Doskonalenie umiejętności właściwego reagowania w sytuacji podejrzenia występowania zagrożenia płynącego z sieci.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   UROCZYSTOŚĆ:

1. Ustalenie terminu i przebiegu uroczystości, zgłoszenie podejmowanej inicjatywy na platformie DBI 2019.
  2. Przygotowanie zadań związanych z organizacją uroczystości.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów i pomocy dydaktycznych.
  4. Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców i przedszkolaków o planowanym wydarzeniu oraz ulotek dla rodziców.
  5. Przygotowanie krótkich kreskówek edukacyjnych pobranych ze strony „Sieciaki.pl” do prezentacji podczas zajęć.
  6. Przygotowanie oprawy muzycznej – płyta z muzyką i magnetofon, komputer oraz fotograficznej – aparat.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie przedszkolaków, przybliżenie celu uroczystości, wyjaśnienie hasła tegorocznych obchodów oraz istoty podejmowanego zagadnienia.
  2. „Do czego potrzebny jest nam Internet?” – burza mózgów – przypomnienie  zastosowania sieci internetowych wraz z mobilnymi urządzeniami połączone
    z rozmową na temat zalet i korzyści wynikających z korzystania z Internetu.
  3.  „Kultura w sieci” – wysłuchanie wiersza pt. „W zgodzie z netykietą”, rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela ukazująca zasady prawidłowego zachowania się
    w sieci.
  4. „Szanuj innych w sieci” – prezentacja filmu edukacyjnego ze strony Sieciaki.pl – odwołanie się do odpowiedniego zachowania w sieci, ukazanie skutków niewłaściwego postępowania w trakcie korzystania z Internetu i niebezpieczeństw czyhających na młodych internautów, próba odwrócenia pokazanej sytuacji poprzez prezentowanie właściwego zachowania się bohaterów filmu.
  5. „Ważna rozmowa” – scenki rodzajowe – wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas prowadzenia miedzy sobą rozmów „on-line” z wykorzystaniem zabawkowych komputerów, telefonów i tabletów.
  6. „Kotkowe zasady bezpieczeństwa w Internecie” – działalność plastyczno-techniczna, omówienie podstawowych zasad właściwego korzystania z sieci internetowych, wspólne wykonanie plakatu propagującego prawidłowe zachowanie się dzieci i dorosłych w Internecie.
  7. „Awaria i wirus” – zabawa ruchowa. Kilkoro dzieci zostaje wybranych na informatyków, czyli „lekarzy” od komputerów i sieci internetowych, pozostałe dzieci to komputery, które pracują rytmicznie, jednak w pewnej chwili zatrzymują się
    „w bezruchu”, ponieważ zabrakło prądu oraz w dalszej części zabawy skręcają się, bo atakuje je wirus. Na ratunek przychodzą informatycy instalując antywirusowe oprogramowanie.
  8. „Komputer a zdrowie” – rozmowa połączona z prezentowaniem  i omawianiem ilustracji tematycznych – wskazanie skutków nadmiernego korzystania przez dzieci
    z komputerów, telewizji, telefonów i innych mobilnych urządzeń.
  9. „Jak nie komputer, to co?” – burza mózgów dotycząca sposobów spędzania wolnego czasu, zwrócenie szczególnej uwagi na propagowanie aktywności fizycznej.
  10. „Bezpieczny przedszkolak – to właśnie ja” – podsumowanie zajęć i ich ewaluacja (przyklejanie do żółtego papierowego folderu uśmiechniętych emotikonek, jeżeli zajęcia się dzieciom podobały i warto wiadomości z nich zaczerpnięte zostawić, a jeżeli nie to przyklejanie smutnych emotikonek do kosza), wręczenie dzieciom naklejek, kolorowanek oraz ulotek dla rodziców propagujących bezpieczeństwo
    w sieci.
  11. Podziękowanie dzieciom za aktywy udział w zajęciach, czynności porządkowo-organizacyjne w sali zabaw.

O  p r a c o w a n i e: Agnieszka Baśko                                                                         Pabianice, dn. 05. 02. 2019 r.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko