Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Zajęcia otwarte dla rodziców - edukacja patriotyczna
Wpis został sprawdzony przez moderatora
SCENARIUSZ ZAJECIA OTWARTEGO
TEMAT: „Co to jest Polska?”
PROWADZĄCA: Monika Pijewska
DATA: 12.12.2018r.
WIEK DZIECI: 5-6latki
CELE GŁÓWNE:
- tworzenie poczucia przynależności narodowej;
- rozwijanie zainteresowań pięknem i bogactwem ojczystego kraju;
- doskonalenie słuchu fonematycznego;
- rozwijanie postawy asertywnej:
- aktywizacja pracy dwóch półkul mózgowych;
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- kształtowanie umiejętność uważnego słuchania;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko:
- wypowiada się zdaniami poprawnymi pod względem gramatycznym;
- dokonuje analizy i syntezy wyrazowej
- wie jakie miasto jest stolicą Polski
- rozpoznaje symbole narodowe
- rozpoznaje i prawidłowo nazywa wybrane elementy regionalnego stroju
- ludowego;
METODY:
- oglądowe – rozpoznawanie symboli narodowych i mapy Polski; słowne – uczestniczenie w zabawie słownej, wypowiadanie się na temat
- czynne – udział w powitaniu, zabawie ruchowej oraz opowieści ruchowej, wykonywanie zadania w zespołach;
- elementy kinezjologii edukacyjnej.
FORMY:
- praca w zespołach;
- praca z całą grupą.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
- Powitanie. Zabawa ruchowa: ruchy naprzemienne przy muzyce (piosence). Dzieci stoją w kręgu i witają się kolejno wypowiedzianymi przez nauczyciela częściami ciała:
- prawa dłoń z lewym łokciem – lewa dłoń z prawym łokciem;
- prawy łokieć z lewym kolanem – lewy łokieć z prawym kolanem;
- prawa dłoń z lewym uchem – lewa dłoń z prawym
- prawa dłoń z lewą stopą- lewa z prawą
- Na dywanie wyklejony jest kontur Polski, oraz Wisły. Ilustracje charakterystycznych miejsc: Krakowa, Warszawy, Bartoszyc.
- N zadaje pytania:
- Jakie miasto jest stolica Polski i gdzie ono leży?
- Jak nazywa się najważniejsza rzeka Polski?
- W jakim mieście żył smok Wawelski? Co Ciekawego możemy zobaczyć w Krakowie.
- Gdzie położone są Bartoszyce? W jakim regionie żyjemy?
- Polska – wprowadzanie wyrazu do globalnego czytania.
- dzieci dzielą słowo „Polska” na sylaby wyklaskując,
- dzieci wskazują pierwszą i ostatnią głoskę wyrazu.
- Przedstawienie zapisu graficznego wyrazu „Polska”; dzieci odczytują go całościowo.
- Karty pracy:
- Przeczytaj wyrazy i połącz z obrazkiem
- Policz litery w wyrazach i napisz obok nich właściwą cyfrę
- Poznanie strojów regionalnych: Góralski, Warmiński (n-el pokazuje dzieciom ilustracje strojów ludowych z różnych stron Polski)
- Dzieci oglądają ilustracje strojów ludowych. Wybierają spośród nich strój krakowski i warmiński
- Opisywanie czym różnią się stroje
- Nauczyciel przekazuje informacje n.t. strojów.
- Wspólne kolorowanie z rodzicami strojów.
- Podziękowanie za udział w zajęciach.
W scenariuszu wykorzystano:
https://blizejprzedszkola.pl/spacerkiem-po-krakowie-pd,3,3294.html#scenariusze-zajec
https://blizejprzedszkola.pl/jak-powstala-polska,2,1382.html
https://blizejprzedszkola.pl/zyczenia-dla-polski-scenariusz-zajec-dla-5-latkow,2,4512.html
https://blizejprzedszkola.pl/polska-nasza-ojczyzna-cz-2,2,5281.html
https://blizejprzedszkola.pl/flaga-polski-cz-2-pd,3,6696.html#scenariusze-zajec
Zobacz wszystkie wpisy
od MONIKA PIJEWSKA
Wyślij wiadomość
do MONIKA PIJEWSKA
Scenariusze zajęć
Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl