Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Zdolne maluchy aranżują na ludowo przestrzeń w przedszkolu


Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska
ponad 6 lat temu, wyświetleń 899


Wpis został sprawdzony przez moderatora

      Region Pałuk charakteryzuje się wielością wytwarzanych form zdobniczych, stanowiących oryginalne dzieła sztuki. Tworzone z najprostszych materiałów, zadziwiają niezwykłością kształtów i barw. Kunsztowne ozdoby uzyskuje się w bardzo prosty sposób, z ogólnie dostępnych, często naturalnych surowców: słomy, suszonych ziół i kwiatów, bibułki, patyków, nici i drutu.  

                Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie angażowane są w świat tradycji i regionalizmu przez doświadczenie. Zgodnie z zasadą utiule dulci poznały techniki wykonywania ozdób ludowych oraz sposoby dekorowania sal i innych przestrzeni. Dowiedziały się, iż dawniej wnętrza chałup zdobiono kwiatami z kolorowych bibułek, które splatane w rózgi upiększały ołtarzyki domowe, natomiast wianki lub ramy- obrazy. Papierowymi paskami, wycinanymi w ząbki i ażurowe wzory, przyozdabiano krawędzie półek. Podobnie wycinano papierowe firanki. Domowe pomieszczenia zdobiły bukiety ze zbóż z bibułkowymi kwiatami oraz ptaszki z drewna lub wydmuszek, a także słomiano- bibułkowe pająki w kształcie ostrosłupa lub dzwonu.

            Udział w warsztatach umożliwiał przedszkolakom nie tylko poznanie, ale również samodzielne wykonanie różnych rodzajów kwiatów pałuckich, takich jak róża płaska, bez, róża prawdziwa, aster, które mogą stanowić pojedynczą ozdobę lub tworzą kompozycję w postaci bukietu żniwnego, wianka.

            Dzięki umiejętnościom zdobytym podczas warsztatów z instruktorem rękodzielnictwa dzieci dekorowały sale kwiatami pałuckimi, bukietami z plotek  żniwnych wykonanymi z bibuły, krepiny, słomy. Róże i astry wykonywały z wyciętych pasków krepy lub bibuły, którym nadawały formę charakterystyczną dla danego kwiata. Każdy kwiat musiał zostać zrolowany (np. róża płaska) lub złożony (róża prawdziwa, aster), a następnie umocowany na drucie, który owinięty zieloną krepą tworzył łodygę, ozdobioną liśćmi z krepy. 

Bardzo ważna była precyzja formowanych kształtów i zachowanie właściwej kolejności. Dzięki temu dzieci uczyły się dokładności, kształcąc motorykę i sprawność manualną. Kwiaty tworzyły ciekawe formy zdobnicze, ułożone w kolorowe bukiety.

Uwieńczeniem dziecięcych zdolności artystycznych było zorganizowanie w klasie, na holu przedszkolnym  kącika ludowego, niejednokrotnie podziwianego przez rodziców oraz społeczność przedszkolną.

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Jolka Storzyńska



Wyślij wiadomość
do Jolka Storzyńska

Nagrody dla dzieci nowość

Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 

Komentarze

Wyślij wiadomość do Jolka Storzyńska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź