Wielka księga regionu Pałuk

Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska

Wielka księga regionu Pałuk

Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie z wielkim staraniem opracowały Wielką Księgę regionu Pałuk. Obrysowując swoje małe stópki, urealniły własne wędrówkipo małej ojczyźnie. Na początku przedstawiły herb regionu Pałuk, jakim jest Topór oraz herb naszego miasta Pelikan karmiący swoje pelikaniątka.

Kolejne karty księgi ukazują Ruiny zamku i mieszkającego tam Sędziwoja Pałukę. Dzieci w rysunku ukazały również legendę o mieście Szubinie, przedstawiając główne postaci- Krysię, jej mamę i siostry, które zły czarownik zamienił w ptaki.

„Małe stópki” kart regionu Pałuk doprowadziły dzieci do Burmistrza miasta.Podczas spotkania z włodarzem Szubina dzieci poznały miejsce jego pracy, osiągnięcia w różnych dziedzinach. Przypomniały sobie podczas rozmowy najważniejsze wiadomości dotyczące flagi narodowej, herbu Szubina, ważnych miejsc.

Wędrówka „drobnych stópek” prowadziła do Muzeum Ziemi Szubińskiej do miejsca, z którego dzieci zasięgnęły wiedzy na temat kultury, tradycji swoich przodków rodzimego miasta, a także poznawały symbole, tradycje narodowe. Odwiedziły również I Liceum Ogólnokształcące, oglądając wystawę „Starego Szubina”.

Dalej poznawały miejsca sakralne Szubina: kościół p.w. Św. Marcina, Św. Andrzeja Boboli, Św. Anny i Św. Małgorzaty. Wędrując uliczkami Szubina, przemierzały odległości między kościołami o różnej architekturze i mogły zapamiętać lokalizację obiektów sakralnych. Podziwiały również pomniki przyrody: „Lipę drobnolistną Jadwigę”- żywy pomnik przyrody oraz platany. Jeden z platanów obserwowały w ciągu czterech pór roku, a wiadomości odnotowywały w albumie stworzonym przez grupy przedszkolne.

W Szubińskim Domu Kultury dzieci spotykały się na zajęciach z instruktorką rękodzielnictwa, aby wykonać kropidła, kwiaty pałuckie oraz plotki żniwne. Nie były to łatwe zadania, jednak maluszki podjęły pracę z dobrym efektem końcowym. Podczas tworzenia elementów zdobniczych sztuki ludowej dzieci ćwiczyły spostrzegawczość, pamięć wzrokową, wyobraźnię oraz precyzyjność manualną. Uczestniczyły również i podziwiały wytwory sztuki ludowej Pałuk podczas wystawy, której dzieła wykonane były także przez rówieśników.

Karty Księgi regionu przedstawiają dalej dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki, który swoje umiejętności reprezentował podczas WOŚP na scenie Szubińskiego Domu Kultury, podczas dni majowych na Rynku w Szubinie, podczas wystawy Pokonkursowej Sztuki Ludowej Pałuk, a także podczas „Wielkanocnego obrzędu na Pałukach” z ukazaniem zwyczajów panujących na Pałukach przy gwarowych śpiewach, przywoływkach oraz tańcach ludowych.

Uwieńczeniem zbioru Wielkiej Księgo Pałuckiej było odwiedzenie wydawnictwa Profill, aby całą księgę oprawić, a także zobaczyć, na czym polega praca grafików przy komputerach, jak pracuje się przy maszynach tnących i drukujących.

Wielka Księga Regionu Pałuk stała się okazją do zatrzymania na kolorowych kartach wspomnień historycznych naszego miasta, ale także do ukazania rodzicom, pracownikom placówki osiągnięć dzieci, ich zainteresowań, zdolności oraz wielkiego zaangażowania w stworzeniu własnego dzieła literackiego. Każdy, kto przejrzy, przeczyta Wielką Księgę, ma możliwość poznania, co przeżywały małe dzieci, kiedy odkrywały przeszłość i teraźniejszość regionu Pałuk.

Mali Pałuczanie wiedzą, że warto otwierać się na otaczająca rzeczywistość od czasów historycznych do współczesnych. Region daje im poczucie „bycia u siebie”, „bycia sobą”. W miejscu, gdzie dorastają poznają, doświadczają i odkrywają otaczające ich środowisko ze swoim pięknem i bogactwem.

Kultura duchowa każdego narodu opiera się w dużej mierze na kulturze ludowej. Jest ona najgłębiej w historii zapuszczonym korzeniem, z którego naród czerpie bogactwo etyczne i estetyczne. Zaznajomienie dzieci ze sztuką własnego regionu, z tradycjami ludowymi oraz z tańcami w przedszkolu skłania do  kształtowania u dzieci potrzeby przynależności społecznej oraz wprowadzania ich w świat wartości estetycznych.

od Jolka Storzyńska

do Jolka Storzyńska