więcej informacji: Ania Kołodziej, tel. 12 631 04 10 wew. 107 (w godz. 8:00-15:00)

Poradnik

Odpowiedni strój, rozgrzewka i zdrowe śniadanie to podstawa,
by z przyjemnością i radością wyruszyć na bicie rekordów.

START

Jak zorganizować zawody?

• Wyznacz jeden dzień w terminie 6.05-7.06.2024 r.
    • Zbierz grupę zawodników. Liczbę uczestników należy dostosować do możliwości osób nadzorujących i miejsca wydarzenia.
    • Wybierz odpowiednie miejsce na zawody: boisko, park, stadion, sala przedszkolna.
    • Podczas zawodów, w których uczestniczy wiele osób, należy zabezpieczyć odpowiedni ekwipunek higieniczno-sanitarny.
    • Odmierz dowolny dystans (zalecane 60-100 m <)
    • Wyznaczając trasę dostosuj ją do wieku i predyspozycji uczestników.
    • Wyznacz START i METĘ.
    • Przygotuj MEDALE, DYPLOMY i NUMERY STARTOWE. Zachęcamy do skorzystania z przygotowanych przez nas materiałów – możesz pobrać je BEZPŁATNIE (po zalogowaniu się) w zakładce POBIERZ
    • Możesz zlecić lub zorganizować specjalne menu na „śniadanie mistrzów” w dniu zawodów.

Zobacz nasze pomysły

O czym należy pamiętać w dniu zawodów?

• Możesz przygotować śniadanie, przekąski i napoje według naszych propozycji;
    • Zadbaj o odpowiedni strój zawodników, w zależności od miejsca zawodów i warunków pogodowych;
    • Rozdaj numery startowe (numery można przykleić taśmą dwustronną lub wydrukować na papierze samoprzylepnym);
    • Przeprowadź rozgrzewkę (propozycje ćwiczeń, zabaw i gier znajdziesz poniżej).
    • Przeprowadź bieg główny;
    • Rozdaj MEDALE i DYPLOMIKI dla wszystkich uczestników biegu;
    • Uwiecznij zawody na fotografii lub filmie, aby podzielić się relacją z przebiegu Waszego wydarzenia;
    • Przeprowadź ćwiczenia relaksacyjne po biegu.

Jaki powinien być strój małego biegacza?

• Odzież powinna być dostosowana do warunków panujących na zewnątrz.
    • Powinien być to wygodny strój sportowy, zapewniający swobodę ruchów.
    • Najważniejsze jest obuwie. Dobrze, by buty sportowe sięgały kostki. Powinny być dobrze zasznurowane – wyeliminuje to drobne kontuzje i urazy.
    • Przy mniej korzystnych warunkach atmosferycznych zabierając dzieci na zewnątrz należy pamiętać o cienkiej czapce, cienkich rękawiczkach i chustce na szyję. Specjalnie została wspomniana chustka, a nie szalik, ponieważ jest za długi i bardzo często za ciepły. Głowa, ręce oraz szyja są bardzo wrażliwe na zimno, więc należy je szczególnie chronić.

Mówi się, że nie ma złej pogody na aktywność fizyczną, jest tylko zły ubiór - warto o tym pamiętać. Jednak na czas zawodów życzymy wszystkim pięknej, słonecznej pogody! – takiej, by były potrzebne nie bawełniane, lecz przeciwsłoneczne czapeczki.

Rozgrzewka – dlaczego jest tak ważna?

• Zarówno rozgrzewka przed, jak i kilka ćwiczeń relaksacyjnych po biegu uchronią każdego małego i dużego sportowca przed kontuzją. Przeprowadzona rozgrzewka przygotuje mięśnie do wysiłku, a także pozwoli na szybsze i dłuższe bieganie ;)

Zobacz nasze inspiracje filmowe
    Zobacz nasze inspiracje

Co zjeść w dniu zawodów?

Przed każdą aktywnością fizyczną ważny jest posiłek, który pozwoli dzieciom na zebranie odpowiedniej ilości energii. Przykładowe menu, jakie można przygotować w dniu zawodów zamieściliśmy w scenariuszach, które pobierzesz bezpłatnie.

Zobacz nasze scenariusze

Materiały pomocne w organizacji Sprintem do maratonu
Aby lepiej i przyjemniej zrealizować zawody, możesz skorzystać z bezpłatnych materiałów z poprzednich edycji „Sprintem do maratonu”.

Scenariusze zajęć i artykuły

Moja płytoteka