Prymarne sylaby otwarte - początki czytania lewopółkulowego (symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania)

Jagoda Cieszyńska-Rożek    Grudzień 2010

Pobierz

Więcej z tego numeru

Grudzień 2010

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Jak wynika z badań, dzieci łatwiej się uczą na zadaniach z sylabami niż z fonemami. Dzięki rozpoznawaniu zapisanych sylab dziecko może odczytywać nowe wyrazy według mechanizmów lewopółkulowych, niezależnych od globalnego rozpoznawania zapisanych słów, które jest jedynie wstępnym etapem, ćwiczącym pamięć wzrokową i koncentrację.

Poprzez lekturę artykułu dowiemy się, jak wygląda mechanizm percepcji mowy oparty na słuchowym i artykulacyjnym wyodrębnianiu sylaby, a także zapoznamy się z przebiegiem etapu przygotowawczego w czytaniu lewopółkulowym (powtarzanie, rozpoznawanie i odczytywanie sylab otwartych).