Prawo wewnętrzne w przedszkolu

typ szkolenia

godzin dydaktycznych

Cel szkolenia

Każde przedszkole funkcjonuje w sferze określonych regulacji prawnych. Jednocześnie przepisy prawa oświatowego nakładają na przedszkola obowiązek opracowywania wewnętrznych aktów prawnych, których zadaniem jest uszczegółowienie kwestii nieuregulowanych w ustawach lub rozporządzeniach.

Prawo wewnętrzne stanowione jest w formach: uchwał i zarządzeń. Akty te powinny odpowiadać pewnym wymogom technicznym. Wiele z tych wymogów dotyczy także załączników do uchwał i zarządzeń, w których umieszcza się w szczególności: statuty, regulaminy, instrukcje, procedury.

Jak wskazuje praktyka, organy przedszkola mają problemy z zastosowaniem prawidłowych zasad tworzenia dokumentów stanowiących prawo wewnątrzprzedszkolnego. Przyczyną, a jednocześnie  usprawiedliwieniem takiego stanu rzeczy, jest brak odpowiedniego przygotowania w tym zakresie.

Szkolenie uzupełnione jest o zasady tworzenia decyzji administracyjnych i innych dokumentów kierownictwa wewnętrznego.

Przebieg szkolenia

(możliwość modyfikacji programu)

1. Rodzaje aktów prawa wewnętrznego
- uchwały organów kolegialnych przedszkola
- zarządzenia dyrektora przedszkola
2. Zasady tworzenia aktów prawa wewnętrznego
- tworzenie uchwał rady przedszkola
- tworzenie uchwał rady pedagogicznej
- tworzenie uchwał rady rodziców
- tworzenie zarządzeń dyrektora przedszkola
3. Rodzaje załączniki do aktów prawa wewnętrznego
- statuty
- regulaminy
- instrukcje
4. Zasady tworzenia załączników do aktów prawa wewnętrznego
5. Prawne aspekty funkcjonowania procedur przedszkolnych

- cel opracowywania procedur
- podstawa prawna opracowywania procedur
- zasady tworzenia procedur
6. Decyzje administracyjne dyrektora przedszkola
7. Inne akty kierownictwa wewnętrznego

Dodatkowe informacje

Koszt szkolenia obejmuje konsultacje prawne z wykładowcą w czasie szkolenia oraz materiały dydaktyczne zapewnione przez edukatora: przewodnik po zasadach tworzenia prawa wewnętrznego w przedszkolu wraz ze wzorami wybranych dokumentów (wydruk komputerowy) lub publikacja „Prawo wewnętrzne w przedszkolu” Wydawnictwa Raabe. Dariusz Skrzyński – prowadzący - był redaktorem prowadzącym publikacji „Prawo wewnętrzne w przedszkolu”.

Ustalenie z organizatorem terminu, miejsca oraz liczby uczestników szkolenia.

CEBP 24.12 Sp. z o.o.
ul. Kwiatowa 3