Podróż do lodowej krainy – gra planszowa

Dagmara Czyż (Góralczyk)   Styczeń 2014

Pobierz
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

grymatematykazima

Więcej z tego numeru

Styczeń 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczneemblematy oraz gotowe elementy do przygotowania gry. Znajdziesz je TU.

Ujęto w nim następujące cele:

a) ogólne:
  • gromadzenie doświadczeń logicznych i matematycznych;
  • doskonalenie umiejętności liczenia;
  • rozwijanie techniki rachunkowej;
  • kształtowanie umiejętności współdziałania i rywalizacji.
b) szczegółowe – dzieci:
  • reagują ruchem na polecenia nauczyciela;
  • naśladują sposób poruszania wylosowanych przez siebie postaci;
  • wcielają się w role;
  • współpracują w grupie;
  • przestrzegają zasad gry.
Fabuła i zasady gry: Gdy przyszła zima i zrobiło się biało za oknem, dzieci z przedszkola postanowiły wykorzystać śnieżny puch i ulepić sobie śniegowych kolegów. Jak pomyślały, tak zrobiły, i tym sposobem w ogródku tuż przy płocie, nieopodal wielkiego dębu, stanęło 5 bałwanków. Dzieci codziennie przychodziły do ogrodu i razem z bałwankami bawiły się świetnie: to w chowanego, to w berka, zjeżdżały razem na sankach i rzucały się śnieżkami. W radosnej, zabawowej atmosferze mijały kolejne dnie. Ale któregoś dnia: Szast-prast! Bach, bum! I Bęc! Zmiana! Bałwanki zaczęły biegać coraz wolniej, już nie miały ochoty na zabawę z dziećmi, posmutniały i jakby stawały się coraz mniejsze. Dzieci nie wiedziały, co się stało, ale wiedziały jedno – trzeba ratować przyjaciół! Okazało się, że powodem złego stanu bałwanków jest zbliżająca się wiosna. Podnosząca się temperatura im nie służyła, bałwanki marniały w oczach. Trzeba było szybko działać. Dzieci przypomniały sobie, że kiedyś na zajęciach uczyły się o miejscu, gdzie panuje wieczna zima. Pobiegły po mapę i zaczęły planować arktyczną podróż. Oto przygotowana przez nie mapa.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania