Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 1157.02 kb
Stron: 6
Id: 3200

O tym, jak kurka uciekła z podwórka (Kącik Tęczowej Muzyki)

Elżbieta Kaczmarska, Mateusz Kluza, Monika Wyrwa-Kluza   Marzec 2013

Nadchodzi Wielkanoc. W przedszkolach goszczą już kurczaczki, baranki i zajączki. Została zasiana rzeżucha. Pora na przygotowania do występów przy świątecznym stole. W Kąciku Tęczowej Muzyki znajdziecie nowe propozycje na tę szczególną okazję. Na początek trochę tradycji, czyli przyśpiewka bardzo lub... więcej
Pobierz

Zobacz również

cykl Kącik Tęczowej MuzykimuzykaprzedstawienieteatrWielkanocwierszwiosna

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Muzyka i śpiew, pląsy i taniec

Więcej z tego numeru

Marzec 2013

Na artykuł składają się propozycje zabaw muzycznych o tematyce związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Znajdziemy tu także:

  • wiersz „Wielkanoc” E. Kaczmarskiej;
  • piosenki i przyśpiewki („Kogucik”, „Przyszła Wiosna”, „Święta już są tuż, tuż”);
  • opis tańca kaczki i kacząt;
  • scenariusz przedstawienia „O tym, jak kurka uciekła z podwórka” E. Kaczmarskiej.
Podkłady muzyczne do zaproponowanych w artykule piosenek i zabaw Autorzy udostępniają na swojej stronie internetowej: www.teczowamuzyka.pl!
Nadchodzi Wielkanoc. W przedszkolach goszczą już kurczaczki, baranki i zajączki. Została zasiana rzeżucha. Pora na przygotowania do występów przy świątecznym stole. W Kąciku Tęczowej Muzyki znajdziecie nowe propozycje na tę szczególną okazję. Na początek trochę tradycji, czyli przyśpiewka bardzo lubiana przez dzieci, chociaż powoli zapominana – „Kogucik”. (…) Na początek proponujemy zabawę „w kogucika”. Kogucika można wykonać wspólnie z dziećmi z różnych materiałów, gazet, masy papierowej lub siana i bibuły. Następnie trzeba go przystroić kolorowymi piórkami i czerwonym grzebieniem. Gotowego koguta stawiamy na sito, sito umieszczamy na wózku i w tak przygotowanym orszaku wędrują chłopcy od chałupy do chałupy (od gospodyni do gospodyni, czyli od dziewczynki do dziewczynki) i zbierają od nich jajka (kolorowe pisanki, kraszanki) dla kogucika. Kogut od najdawniejszych czasów był symbolem nowego życia, nadchodzącej wiosny i dlatego dawniej w każdej chacie chętnie przyjmowano koguci orszak. Szczególnie kolorowo prezentuje się on jeszcze dziś w okolicach Łowicza. Chłopcy, ubrani w odświętne, barwne stroje, zatrzymują się przed każdym domem i śpiewają.