Najpiękniejsze miejsce na świecie (edukacja globalna)

Joanna Lewicka   Styczeń 2014

Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z tego numeru

Styczeń 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariusz zajęć dotyczący zagadnienia sprawiedliwości. Uwzględniono w nim następujące cele ogólne:
  • próba wyjaśnienia przez dzieci pojęcia sprawiedliwości;
  • przygotowanie dzieci do rozmowy o sprawiedliwości;
  • rozwijanie w dziecku wrażliwości na sprawiedliwe postępowanie względem rówieśników i dorosłych;
  • zachęcenie dzieci do odważnych i twórczych wypowiedzi oraz głośnego wypowiadania własnych opinii.
Wybrana propozycja ze scenariusza: Najpiękniejsze miejsce na świecie. Ustaw sześć stanowisk pracy. Na stanowiskach połóż odpowiednio: czarną farbę plakatową (dwa stanowiska), zieloną i czerwoną kredę (dwa stanowiska), pełen zestaw kredek świecowych (dwa stanowiska), kartki brystolu na każdym stanowisku (tak, by każde dziecko miało swoją kartkę). Podziel dzieci na sześć grup za pomocą losowania kolorowych karteczek. Dzieci szukają osób mających karteczkę w tym samym kolorze, by stworzyć grupę. Kiedy grupa jest kompletna, wszyscy szybko biegną do wybranego przez siebie stanowiska i siadają razem przy stanowisku pracy. Praca w grupach zaczyna się, gdy wszystkie grupy zajmą miejsca przy odpowiednich stanowiskach. Poproś dzieci, aby namalowały najpiękniejsze według nich miejsce na świecie za pomocą dostępnych na ich stanowisku środków malarskich. Mają na to 10 minut.