Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


 • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 612.01 kb
Stron: 4
Id: 3856

Metoda na „focha” (scenariusz zajęć dla rodziców)

Elżbieta Lemańska   Styczeń 2014

(…) Chmurka jest jednym z wielu sposobów, które pomagają budować dobre relacje z dzieckiem w rodzinie, oparte na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Głównym celem pracy z narzędziem TOC nie jest przekonanie dziecka do naszej opcji rozwiązania problemu. Jest to proces, dzięki któremu pomożemy dziecku i... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (2.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

komunikacja interpersonalnapedagogizacjarodziceTeoria ograniczeń (TOC)współpraca z rodzicami

Więcej z działu

Współpraca z rodzicami i pedagogizacja

Więcej z tego numeru

Styczeń 2014

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

Scenariusz warsztatów dla rodziców, w którym uwzględniono następujące cele:

a. ogólne:
 • poprawa relacji między dziećmi a rodzicami;
 • propozycja skutecznego i przyjemnego dla obu stron sposobu rozwiązywania konfliktów – chmurki TOC;
 • uświadomienie rodzicom, jak ważne są potrzeby dziecka i konieczność ich zaspokajania.
b. szczegółowe:
 • poznanie narzędzia TOC: chmurki, służącej do rozwiązywania konfliktów poprzez analizę i zrozumienie ich przyczyny;
 • poznanie narzędzia TOC: gałązki logicznej, dzięki której dzieci uczą się logicznego myślenia i przewidywania konsekwencji swoich działań;
 • poznanie piramidy potrzeb według Maslowa.
Przebieg zajęć:
 • Przywitanie gości (odrobinę onieśmielonych i jednocześnie zdeterminowanych, by poznać skuteczne metody na dziecięce „fochy”).
 • Prezentacja TOC – teorii ograniczeń.
 • Logiczna gałązka – najlepsza metoda na naukę przewidywania konsekwencji swoich działań.
 • Gwóźdź programu – chmurka w pełnej krasie.
 • „Czego chcemy? Nie wiemy! Kiedy to chcemy? Natychmiast!” – czyli teoria potrzeb Maslowa w wersji trudno edytowalnej, dziecięcej.
(…) Chmurka jest jednym z wielu sposobów, które pomagają budować dobre relacje z dzieckiem w rodzinie, oparte na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Głównym celem pracy z narzędziem TOC nie jest przekonanie dziecka do naszej opcji rozwiązania problemu. Jest to proces, dzięki któremu pomożemy dziecku i pozwolimy mu na dojście do rozwiązania uwzględniającego potrzeby obydwu stron. Spotkanie dla rodziców spełniło swoje cele – w ewaluacji uczestnicy napisali m.in.: Dzięki warsztatom uświadomiłam sobie zarys konfliktów i możliwości ich sukcesywnego rozwiązywania; Życzyłabym innym i sobie wielu takich spotkań; Zaproponowano nam rozwiązanie „domowych” problemów zupełnie innymi metodami; Dzięki warsztatom mam większą świadomość potrzeb obu stron konfliktu oraz większą chęć rozmów z dzieckiem. Warto podkreślić, że artykuł nie wyczerpuje zagadnienia rozpoznawania i zaspokajania dziecięcych potrzeb. Dotyka kilku problemów, reprezentatywnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Organizacja podobnych warsztatów wymaga lektury publikacji tematycznych oraz znajomości narządzi TOC.
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz