Kolorowe puzzle (edukacja globalna)

Gabriela Lipska-Badoti   Maj 2014

Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z tego numeru

Maj 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

W scenariuszu określono następujące cele ogólne:
  • ćwiczenie współpracy z innymi dziećmi;
  • obserwowanie zasad, jakie rządzą zachowaniem innych;
  • stwarzanie nowych sytuacji problemowych, wyzwalających u dzieci potrzebę samodzielnego rozwiązywania;
  • ćwiczenie umiejętności psychologicznego kojarzenia słów;
  • rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie podstawowych uczuć i emocji.
Wybrana propozycja ze scenariusza: Puzzle. Przygotuj koszyk lub torbę, wydrukuj w dwóch kopiach w kolorze wybrane zdjęcie i potnij je na tyle kawałków, ile jest dzieci w grupie. Wyjaśnij dzieciom zadanie – mają ułożyć puzzle. Rozdaj im stworzone przez ciebie puzzle – każde dziecko losuje z koszyka lub torby po jednym kawałku. Daj dzieciom czas na ułożenie obrazków. Włącz muzykę. W tym zadaniu nie ma limitu czasu. Nie podpowiadaj, jak należy wykonać zadanie. Dzieci powinny same dojść do sposobu układania puzzli oraz do tego, że na sali są dwa identyczne obrazki. Obserwuj dzieci – w razie potrzeby zanotuj sobie, jak się zachowywały w czasie wykonywania zadania, by móc się odwołać do konkretnych sytuacji, gdy będziesz je omawiać.