Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 590 kb
Stron: 4
Id: 3198

Koło przyjaźni [scenariusz z zakresu wspomagania rozwoju społecznego]

Monika Majewska   Marzec 2013

Nabywanie umiejętności społecznych przez dzieci w wieku przedszkolnym jest niezwykle ważnym osiągnięciem rozwojowym, a przedszkole jest dogodnym miejscem dla dziecka, gdzie w sposób naturalny może kształtować i doskonalić te umiejętności. Na drodze społecznego uczenia się, oprócz sprzyjającego środo... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (3.69 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

rozwój społecznyzabawa

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Marzec 2013

Ostatni z cyklu artykułów autorstwa Moniki Majewskiej dotyczących wspomagania rozwoju społecznego u dzieci w wieku przedszkolnym.

Znajdziemy tu liczne propozycje zabaw z zakresu wspomagania rozwoju społecznego - nietypowe, interesujące, a przede wszystkim: kształcące!

 

Nabywanie umiejętności społecznych przez dzieci w wieku przedszkolnym jest niezwykle ważnym osiągnięciem rozwojowym, a przedszkole jest dogodnym miejscem dla dziecka, gdzie w sposób naturalny może kształtować i doskonalić te umiejętności. Na drodze społecznego uczenia się, oprócz sprzyjającego środowiska, dziecku potrzebny jest również życzliwy dorosły, który posiada kompetencje w zakresie stymulowania aktywności społecznej dzieci. Wychowawcy powinni być świadomi, że utrwalone we wczesnym dzieciństwie zachowania i postawy rzutują na przyszłość przedszkolaka, dlatego też już od najmłodszych lat powinni wspierać rozwój aktywności społecznej dzieci. W przedszkolu dziecko ma większą możliwość nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Zakres i jakość wchodzenia w interakcje z innymi stale się zwiększają (…). Przykładowa zabawa ze scenariusza: Latający dywan – zabawa rozwijająca umiejętność współpracy i poczucie odpowiedzialności grupowej, wymaga dużego zaufania do członków grupy. Ochotnik układa się na plecach na środku dużego koca. Pozostali uczestnicy chwytają brzegi koca i delikatnie podnoszą go na bezpieczną wysokość (ok. 20–30 cm od podłogi), a następnie wprawiają „latający dywan” w ruch. Nauczyciel powinien podpowiadać dzieciom, aby spróbowały powoli kręcić się w prawą stronę, następnie w lewą stronę, a na koniec delikatnie opuścić koc na podłogę.