Jestem bezpieczny bo wiem, jak zachować się właściwie…

Agnieszka Kubiczek   Magazyn specjalny 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 4
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z działu

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

…na ulicy, górce, lodowisku. Zabawy ze Sznupkiem.

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • komplet ilustracji i kart, m.in. pojazdy, budynki, znaki drogowe i postać psa Sznupka – TU;
  • filmy obrazujące przebieg opisanych zabaw – znajdziesz je TU, TU oraz TU.
Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko:
  • przestrzega wspólnie ustalonych zasad i reguł;
  • śpiewa i ruchem naśladuje piosenkę „Kolorowe światła”;
  • zna zasady ruchu drogowego i przestrzega ich, nazywa wybrane znaki drogowe;
  • stosuje zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na lodzie i śniegu;
  • wykonuje plansze gry z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, prezentuje grę;
  • porusza się po planszy za pomocą magnesu, ćwicząc linie proste pionowe i poziomowe, faliste oraz formy koliste.
Ze wstępu do scenariusza: W pracy preferuję działania praktyczne, podczas których dzieci mają możliwość rozwijania własnej aktywności i ekspresji z „nietypowymi” przyborami, takimi jak: guziki, płyty CD, rolki, pudła. Inspiracją do proponowanych przeze mnie zabaw jest papier (szary, biały i kolorowy) oraz magnesy. Przedszkolaki już w trakcie tworzenia gier muszą wykazać się dobrą znajomością zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, gdyż ustalają położenie pasów, świateł sygnalizacyjnych oraz znaków drogowych. Tworząc prawidłowe warunki zabaw na lodzie i śniegu, promują bezpieczną zabawę. Wykazują silną więź emocjonalną z grami, ponieważ same je wykonały. Często sięgają po nie podczas zabaw dowolnych, utrwalając tym samym zasady bezpieczeństwa. Na podstawie wykonanych i przeprowadzonych gier można u dzieci obserwować i diagnozować stopień opanowania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych: na drodze, podczas zabaw zimowych. Przez cały rok podczas zajęć z zakresu edukacji bezpieczeństwa grupie towarzyszy Sznupek – maskotka śląskiej policji.