Detektyw Śnieżynka (Baśniowa Kapela)

Adam Szafraniec   Listopad 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 4
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Listopad 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariusz zajęć przygotowujących dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Towarzyszą mu gotowe pomoce dydaktyczne:

• szablony śnieżynek i portrety św. Mikołaja – znajdziesz je TU;
  • autorskie piosenki: „Mikołaj Święty” (TU) oraz „Płatki śniegu” (TU wersja wokalna, a TU - instrumentalna);
  • nagranie autorskiej opowieści, stanowiącej fragment książki A. Szafrańca „Ten dzień należy do NIEGO” (TU).

Od Autora: 6 grudnia to jeden z najpiękniejszych i najbliższych dzieciom dni w roku, dzień imienin i wspomnienie św. Mikołaja. Tej postaci poświęciłem wiele moich tekstów. Powstały piosenki i książka pt. „Ten dzień należy do Niego”. Na wszelkie sposoby próbuję bronić tej pięknej tradycji przed zbanalizowaniem. Proponuję Państwu scenariusz zajęć dla przedszkolaków na podstawie mojej twórczości, wzbogaconej talentami współpracujących ze mną osób: twórców muzycznych, dorosłych i dzieci użyczających swoich głosów oraz artystów plastyków. Pomoże on Państwu przeprowadzić zajęcia wzbogacone obrazem, dźwiękiem i zabawą. W didaskaliach i przedmowach nie określam wartości dydaktycznych, unikam schematów i nie nadużywam sugestii.

W scenariuszu tym znajdziesz m.in.:

• autorskie piosenki: „Płatki śniegu” oraz „Mikołaj Święty”;
  • wiersz-zagadkę oraz wiersz „Prawda o św. Mikołaju”.

Całość zajęć „prowadzi” Detektyw Śnieżynka, z pomocą którego dzieci okryją prawdę o Świętym Mikołaju!

Fragment wiersza „Prawda o Świętym Mikołaju”: Wiadomo, że Mikołaj żył przed wieloma wiekami, gdy nie było jeszcze cukierków ani sklepów z zabawkami. Nie było jeszcze komputerów ani samochodów, a dzieci często głodowały, nie znały smaku ciastek ani lodów. Mikołaj żył w mieście Mira, na kontynencie zwanym Azją Mniejszą, tak oto ustaliśmy prawdę pierwszą. Użyjemy języka detektywistycznego: to co robimy, to ustalanie stanu faktycznego. Mikołaj był biskupem, służył ludziom. Był zatem sługą – mamy prawdę drugą. Nosił szaty książęce, dostojne, kolorowe. Miał na sobie płaszcz zwany kapą, a na głowie nosił mitrę – biskupią czapkę. Gdy chodził po mieście w ręku trzymał laskę, jego dłoń zdobił pierścień – znak godności. Jego wygląd będzie prawdą trzecią (…).

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

MP3
Płatki śniegu (II) - wersja wokalna (PD, mp3)