Miesiąc z życia nauczyciela

Konkurs dodał(a) Katarzyna Halik

Kraków 30.11.2015 r.

Szanowni Państwo,

II edycja konkursu na pamiętnik, dziennik, reportaż z życia, refleksje oraz inne osobiste wypowiedzi pod hasłem „Miesiąc z życia nauczyciela”, którego organizatorem była Katedra Pedagogiki Ogólnej i Metodologii Badań Edukacyjnych Instytutu Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, została rozstrzygnięta.

Na konkurs zostały nadesłane 52 prace w tym: autorem jednej (1) pracy był mężczyzna, natomiast autorkami pięćdziesięciu jeden (51) – kobiety. Uczestnicy konkursu to nauczyciele przedszkoli oraz szkół różnego typu i szczebla, a także emerytowani nauczyciele. Jakość prac była mocno zróżnicowana. Przyjmowały one różne formy: od zwykłych sprawozdań, relacyjnych opisów dnia poprzez szczegółowe opisy każdego dnia wybranego miesiąca z refleksjami. Większość z nich miała charakter pamiętnika, niektóre były pisane jako listy, e-maile do przyjaciela, kilka przyjęło formę swoistego Curriculum Vitae.

Głównym kryterium, które decydowało o uznaniu pracy, jako spełniającej wymogi konkursowe było szczegółowe opisanie jednego pełnego miesiąca z życia (każdy dzień wybranego miesiąca, zarówno dni pracy, jak i dni wolne od pracy). Jury interesowały szczegółowe opisy codziennych doświadczeń życia (doświadczanie codzienności), ich przebieg, wpływ na przyszłość, na nową codzienność, przemyślenia nad codziennymi zdarzeniami, rozważania nad nimi (bowiem one kształtują bieg życia rodzinnego, zawodowego, towarzyskiego itp.). Zatem oceniając prace, kierowano się opisem szczegółów codziennego życia oraz refleksjami, przemyśleniami, jakie tym szczegółom (zdarzeniom, doświadczeniom) towarzyszyły w kontekście codzienności - teraźniejszości, jak i przeszłości i przyszłości. Dzięki otrzymanym pracom poznano życie codzienne nauczycieli przez pryzmat ich subiektywnych odczuć. Ponadto wyłoniono najbardziej nurtujące, „palące” problemy - w szczególności unaoczniły się te, które dotyczą relacji w gronie nauczycieli.

Decyzją Jury przyznano I miejsce - nagroda w wysokości 3000 zł oraz trzy miejsca III – nagroda w wysokości 1000 zł. Nagrody finansowe ufundował Dziekan Wydziału Pedagogicznego. Ponadto przyznano 25 nagród książkowych. Nagrody ufundowali: Oficyna Wydawnicza Impuls, Wydawnictwo WAM, Redakcja „Bliżej Przedszkola” oraz Wydawnictwo Akademii Muzycznej.

Lista zwycięzców zostanie zamieszczona na stronie internetowej Instytutu Nauk o Wychowaniu i „Bliżej Przedszkola”. Listy zwycięzców i nagrodzonych będą zawierały jedynie Godła zgłoszone do konkursu.

W imieniu Organizatorów oraz Jury dziękuję za udział w konkursie. Zapraszam do dalszej współpracy.

Z poważaniem,
dr hab. Joanna M. Łukasik

Osoby nagrodzone:

I miejsce   - 3000 zł  -  MAGOSIA
III miejsce - 1000 zł  -  ASIA
                  - 1000 zł  -  KAROTKA
                  - 1000 zł  -  MK
Łączna suma nagród pieniężnych: 6000 zł.

Osoby wyróżnione nagrodami książkowymi:
1.    EMIMARO
2.    OPTYMISTKA