Zwierzątko, którego nikt nigdy nie widział (scenariusz zajęć otwartych)

Justyna Niedbała   Maj 2013

Pobierz
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Maj 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Towarzyszą mu gotowe pomoce dydaktyczne:

• sylwety zwierząt do przedstawienia oraz karty do zabaw, a na nich m.in. różnorodne zwierzęta – TU możesz je pobrać.

Scenariusz zajęć otwartych w grupie pięcio-, sześciolatków, w którym zawarto następujące cele ogólne:

• doskonalenie sprawności manualnej oraz przygotowanie dziecka do nauki pisania;
  • usprawnienie motoryki rąk oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijanie zmysłu dotyku;
  • wyzwalanie i rozwijanie różnych sposobów twórczej ekspresji;
  • kształtowanie gotowości do nauki czytania;
  • wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy;
  • integracja dzieci i rodziców, kształtowanie umiejętności współpracy z rodzicem.
Przykładowa zabawa ze scenariusza: Dziwne zwierzątko. Kreatywne rysowanie wspólnego obrazka z rodzicem pod dyktando nauczyciela. Pomoce: kartka przypięta do podkładki spinaczem do bielizny oraz pisak (dla każdego dziecka). Dzieci i rodzice siadają naprzeciwko siebie w kole – w parach/trójkach. Każde dziecko otrzymuje białą kartkę przypiętą do podkładki spinaczem do bielizny. Zadaniem dziecka i rodzica jest narysowanie wspólnego zwierzątka, którego nikt nigdy nie widział. Nauczyciel kolejno wymienia elementy, jakie należy rysować, np. brzuch, głowa, uszy, itd. Po każdym elemencie następuje przekazanie kartki pomiędzy dzieckiem a rodzicem/rodzicami. Po zakończonej zabawie – prace zostają przypięte spinaczami do sznurka przeciągniętego przez środek sali. Oglądanie wytworów innych współuczestników zabawy. Krótka opowieść o własnym bohaterze – nazwanie go, wymyślenie miejsca, z którego pochodzi, itd.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania