Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 507.84 kb
Stron: 5
Id: 1348

Zalety dobrej komunikacji w rodzinie

Katarzyna Wojtczak   Magazyn specjalny 2011

Komunikacja od dawna decyduje o postępie świata, bez niej niemożliwe jest rozwiązanie wielu problemów. Zagadnieniom dialogu, dyskusji i komunikacji międzyludzkiej poświęcono w literaturze pedagogicznej wiele miejsca. Warto przyjrzeć się temu tematowi z bliska. Rozmowa prowadzi do rozwiązani... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

komunikacja interpersonalnarodzicerodzinarozwój osobistyrozwój społeczny

Więcej z działu

Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne

Więcej z tego numeru

Magazyn specjalny 2011

Komunikacja od dawna decyduje o postępie świata, bez niej niemożliwe jest rozwiązanie wielu problemów. Zagadnieniom dialogu, dyskusji i komunikacji międzyludzkiej poświęcono w literaturze pedagogicznej wiele miejsca. Warto przyjrzeć się temu tematowi z bliska.
Rozmowa prowadzi do rozwiązania sporów, jest kluczem do porozumienia między dwiema skłóconymi osobami. Dzięki niej możemy przekazać to, co czujemy, a przede wszystkim, o czym myślimy. Ludzie mają wrodzoną zdolność do tworzenia i podtrzymywania więzi z innymi. Więź międzyludzka jest ważna dla człowieka, a zwłaszcza dla dziecka. Rodzice powinni być odpowiedzialni za stworzenie sprzyjającej atmosfery w domu, a właściwemu klimatowi w rodzinie powinno towarzyszyć wyrażanie uczuć i odpowiednie ich formułowanie, w zależności od nabytych przez dzieci umiejętności komunikowania. Takie umiejętności nabywają w czasie „bycia ze sobą”, czyli podczas rozmowy, wypoczynku, wspólnych posiłków czy wypełniania domowych obowiązków.


Autorka przedstawia zalety właściwej komunikacji w rodzinie dla rozwoju dziecka, opisuje, jak powinna wyglądać „dobra” rozmowa, omawia tzw. bariery komunikacyjne.