Zajęcia przygotowujące do nauki czytania w przedszkolu

Edyta Kaczanowska   Wrzesień 2011

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Ze względu na predyspozycje psychofizyczne przedszkolaków najlepsze efekty edukacyjne osiągam, stosując aktywne metody pracy. Mam to również na uwadze, przygotowując dzieci do nauki czytania, toteż w moich propozycjach będą widoczne wpływy pedagogiki zabawy. Niezaprzeczalnie trafia ona w potrzeby i zainteresowania małych dzieci, motywuje je do maksymalnego wykorzystania własnych możliwości, a jednocześnie jest źródłem radości i satysfakcji. Metody pedagogiki zabawy rozwijają kreatywność, pobudzają różnoraką aktywność, emocje i wyobraźnię, integrują grupę poprzez działanie. Równocześnie inspiruję się metodą odimienną, zaliczaną do niekonwencjonalnych metod wczesnej nauki czytania. Owocem tej inspiracji jest program działań edukacyjnych mojego autorstwa pt. „Zabawy z wyrazami”.

W dalszej części artykułu autorka nawiązuje do obowiązującej podstawy programowej wychowania przedszkolnego i przypomina cele wychowania w zakresie kształtowania gotowości do nauki czytania. Artykuł zawiera opisy zajęć z uwzględnieniem stopniowego przyrostu umiejętności dzieci w zakresie nauki czytania i skierowanych do dzieci w zróżnicowanym wieku od 3 do 6 lat.