Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 842.65 kb
Id: 6090

Zaburzenia artykulacji u dzieci w wieku przedszkolnym

Kinga Mietz   Listopad 2016

"(...)W procesie nabywania języka obserwuje się zjawiska zarówno normatywne, jak i patologiczne. Zastępowanie głosek trudniejszych pod względem artykulacyjnym głoskami dla danej osoby łatwiejszymi, wybranymi z inwentarza głosek polskich, to zjawisko prawidłowe. U dziecka, u którego to zjawisko wystę... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

mowawady wymowyzaburzeniaartykulacja

Więcej z działu

Rozwój mowy

Więcej z tego numeru

Listopad 2016

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

"(...)W procesie nabywania języka obserwuje się zjawiska zarówno normatywne, jak i patologiczne. Zastępowanie głosek trudniejszych pod względem artykulacyjnym głoskami dla danej osoby łatwiejszymi, wybranymi z inwentarza głosek polskich, to zjawisko prawidłowe. U dziecka, u którego to zjawisko występuje, stwierdza się niezakończony rozwój artykulacji. Termin ten sugeruje, że proces nabywania podsystemu fonetyczno-fonologicznego trwa i zostanie zakończony w najbliższej przyszłości. W tym przypadku nie jest konieczne podejmowanie żadnych działań stymulujących. Jeżeli jednak z rozwojowego punktu widzenia dana głoska powinna już funkcjonować w systemie językowym dziecka, a nie jest ona przez nie realizowana, należy mówić o opóźnionym rozwoju artykulacji.(...)"
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz