Zabawy z powietrzem (Wybuchowe Laboratorium)

Anna Krzempek   Listopad 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Listopad 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: karty pracy do zaproponowanych ćwiczeń i list od profesora Ekspertusia – pobierzesz je TU.

Scenariusz nietypowych zajęć, przybliżających dzieciom świat nauki, w całości opartych o przeprowadzane z udziałem dzieci eksperymenty fizyczne i chemiczne!

Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko:
  • zna zasady obowiązujące podczas przeprowadzania doświadczeń;
  • wykonuje doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;
  • podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia.
Przykładowe eksperymenty ze scenariusza: Eksperyment 3: Powietrze-ratownik. Do wykonania eksperymentu będzie nam potrzebny stworek WOW. Robimy go z papierowej kulki, doklejając do niej oczy, usta i nos. Każde dziecko może zrobić swojego stworka. Do miski wlewamy wodę, WOW wkładamy do szklanki, którą odwracamy do góry dnem i wkładamy do miski z wodą. Co się okazuje? WOW jest suchy, uratowało go powietrze, dlatego woda tam się nie dostała. Eksperyment można również wykonać przy użyciu plastikowego kubka (najlepiej przezroczystego). W pierwszym etapie powtarzamy wyżej opisaną czynność, w kolejnym – robimy w kubku dziurkę, powtarzamy czynność z zanurzeniem. Tym razem efekt jest zupełnie inny. Przez dziurkę uciekło powietrze – WOW jest mokry. Eksperyment 10: Latająca bazylia. Włączamy na kilka minut biurkową lampę (metalową), czekamy aż się nagrzeje, sypiemy na metalową osłonkę suszoną, przetartą bazylie. Zioła będą się unosiły. Do eksperymentu można również wykorzystać puder.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania