Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

S?wi?to DRZEWA w MP 93


Wydarzenie dodał(a) ~ Gość
ponad 14 lat temu, wyświetleń 2627


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Nie będzie nas, będzie las...
A któż odważył się to napisać"
Przecież my się bardzo staramy,
i regularnie go wycinamy.
Trujemy też z wielką ochotą,
przecież nie zniszczyć – byłoby głupotą.
Trzeba wycinać bez opamiętania,
bez liczenia i bez planowania.
Trzeba karczować, palić i niszczyć,
żeby ten las nie przeżył nas wszystkich.
Po co nam tyle drzew"
Tyle drzew to jest pech!
Niebo zasłaniają,
szumiąc spać nie dają.
Ukrywają się tam straszne zwierzęta,
lecz kto dziś o nich pamięta"
Zastanawia mnie tylko jedna sprawa,

Czy do robienia mebli nada się trawa"

No bo jak cały las wytniemy,
to z czego książki robić chcemy"
I z oddychaniem mogą być kłopoty...
We"my się zatem do roboty.
Posad"my drzew całe miliony,
a dopiero potem zbierajmy drewniane plony!

                                                             DKŻ

 

Zwyczaje proekologiczne są w naszym przedszkolu głęboko zakorzenione. Dzieci na co dzień stykają się z odpowiednim podejściem do ochrony środowiska m.in. poprzez oszczędzanie wody, prądu oraz papieru do rysowania. Podczas zajęć związanych z tematyką leśną dzieci miały możliwość zapoznania się z ilustracjami przedstawiającymi proces produkcji papieru, więc doskonale rozumieją znaczenie efektywnego wykorzystania kartek lub zbierania makulatury.

Nasz ogród przedszkolny ma urozmaiconą roślinność. Występują tutaj m.in. grusze, jabłonie, śliwy, leszczyna, jarzębina, świerk, modrzew. Dzieci z ochotą dbają o ogródek przedszkolny, oraz o młode sadzonki drzew, a tych mamy sporo. Wyszliśmy z założenia, iż nie tylko "?wi?to Drzewa jest okazją do posadzenia nowych drzewek, że każda okazja jest dobra do upamiętnienia  pięknym drzewkiem. "?wi?to Drzewa stanowi świetna okazję do przypomnienia wiadomości o drzewach – ich kwiatostanie, owocach, liściach. Dzieci zapoznały się również ze szkodliwymi skutkami działalności człowieka – nadmiernej wycinki drzew, brakiem ochrony środowiska leśnego, ekspansją rolniczą oraz nielegalnym składowaniem śmieci.

Dzięki zdjęciom dzieci zobaczyły również skutki działalności korników w Beskidzie "ląskim. Smutne  wrażenie zrobiły na nich gołe połacie gór. Swoje wrażenia przelały na papier w postaci rysunku, na temat związany z szanowaniem i ochroną drzew. Podczas omawiania prac można było się przekonać, jakie wrażenie zrobiły na nich prezentowane ilustracje i zdjęcia.   Dlatego z największą przyjemnością przystąpiły do sadzenia drzewka, oczywiście w doborowym towarzystwie leśnika. Dzieci przy okazji miały mozliwość wysłuchania  pogadanki na temat ochrony lasów, w tym nie tylko drzew ale także roślin oraz zwierzyny.

Podsumowaniem "więta Drzewa był spacer do pobliskiego lasu w Ochojcu. Przyroda sprzyjała naszym zamierzeniom i las powitał dzieci bogatą szatą kolorystyczną i wspaniałym słońcem. Wszystkie dzieci stwierdziły, że taki las to najpiękniejsze miejsce na Ziemi.

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!