Kaprysy marcowej pogody - zabawa dydaktyczna

Konspekt zajęć dla dzieci z oddziału II (3 – 4 latki)
Temat: „Kaprysy marcowej pogody”- zabawa dydaktyczna
Cele:
- Nazywa typowe zjawiska atmosferyczne: pada deszcz, śnieg, świeci słońce, wieje wiatr, burza (3l)
- Określa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla wiosny: pada deszcz, wiej wiatr, pada śnieg, świeci słońce (4l)
- Wie (rozumie konieczność) dla czego należy ubierać się odpowiednio do pogody
(3 – 4l)
Metoda pracy: czynna (praktycznego działania), słowna, oglądowa, pedagogika zabawy
KLANZA
Forma pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna,
Środki dydaktyczne: papierowe: białe kulki śniegu, niebieskie kulki deszczu, słoneczko, chmury, pomarańczowe skrawki papieru - błyskawice, paski niebieskiej bibuły, chusta animacyjna, podkład muzyczny, magnetofon, zagadki, ilustracje, kontury dużego garnka, szablony małych garnków, obrazki różnych zjawisk atmosferycznych, klej.
Przebieg zajęć:
- Wprowadzenie w temat zajęć. Dzieci siedzą wokół rozłożonej chusty. Nauczyciel wypowiada rymowankę, odpowiednio ilustrując jej treść:
Raz śnieg pada (n. rozsypuje papierowe białe kulki),
a raz deszcz (n. rozsypuje niebieskie kulki).
Czasem słońce wyjdzie też (n. pokazuje sylwetę słońca i rzuca ją na chustę).
Jedna chmurka, druga chmurka (n. pokazuje sylwety chmurek i rzuca je na chustę),
tu piorunek a tam wietrzyk.(n. pokazuje a następnie rzuca na chustę pomarańczowe skrawki papieru oraz paski niebieskiej bibuły).
Tak to w marcu właśnie bywa. Raz jest wiosna, a raz zima.
Zanim przyszła ciepła wiosna powiedzcie, co kapryśna pogoda nam przyniosła?...
Następnie nauczycielka zadaje dzieciom pytanie: – o jakich zjawiskach atmosferycznych była mowa w rymowance. Dzieci biorą chustę za uchwyty
i kilkukrotnie unoszą ją do góry tak aby symbole pogody wymieszały się ze sobą. Nauczycielka mówi, że istnieje przysłowie , które bardzo dobrze charakteryzuje marcową pogodę: „W marcu jak w garncu”.
- Wspólne rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla marcowej pogody. Wskazywanie na tablicy obrazków przedstawiających rozwiązanie zagadek i umieszczenie ich w konturze garnka.
ZAGADKI:
- Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.
Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
- Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?
Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, ze gdy jest ciemna,
Będzie z niej padał deszcz. (chmura)
- Choć go nie widać, znać, że siłę ma.
Łamie w gniewie drzewa, chmury niebem gna. (wiatr)
- Gdy go długo nie ma wszyscy narzekają.
A gdy przyjdzie pod parasol się chowają. (deszcz)
- Sypał z nieba, z chmurki nocą całą, wszystko wokół pobielało. (śnieg)
- Kiedy błyska, gdy ulewa, wicher wieje , łamie drzewa.
Znak, że idzie duża, groźna, straszna……. (burza).
Nauczycielka recytuje wiersz o marcu w odpowiednim momencie dzieci wymieniają rożne zjawiska atmosferyczne będące rozwiązaniem zagadek. Zaakcentowanie, że wraz
z nastaniem wymienionych zjawisk atmosferycznych, wiążą się różne zagrożenia.
„Marzec”
Marzec ma ogromny garniec.
Miesza w nim przez cały czas,
Wieje w garnku nieustannie
Syczy coś i bulgocze.
- powiedz, Marcu,
Co masz w garncu?
- Mam składniki różnorodne:……….
- z nich przyrządzę wam pogodę.
- Zabawa ruchowa ze śpiewem „Marcowa pogoda” KLANZA.
- Dzieci siadają przy swoich stolikach na których przygotowane zostały kontury garnków, w których maja za zadanie umieścić rożne kartoniki ze zjawiskami atmosferycznymi charakterystycznymi dla marcowej pogody.