"Piękna nasza Polska cała"- podsumowanie projektu PPS Łękińsko

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
REALIZOWANEGO W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W ŁĘKIŃSKU

Publiczne Przedszkole Samorządowe w Łękińsku z wielką ochotą przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała. Udało nam się wykonać 12 zadań. W projekcie wzięły udział wszystkie grupy z przedszkola tj. grupa 3,4-latków, 4-latków, 5,6-latków, 6-latków.

Zadanie 1.

Wszystkie dzieci nauczyły się 4 zwrotek hymnu „Mazurek Dąbrowskiego” i zaśpiewały go 9 listopada o godz. 11.11, przyłączając się tym samym do Akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Zadanie 3.

16.11.2018 w związku z 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości dzieci 6-letnie wystąpiły w montażu słowno – muzycznym na Wieczorze Patriotycznym pt. „W naszych sercach Polska”. W przedstawieniu pomagali i wzieli udział też rodzice. Wieczór ten miał też charakter charytatywny, ponieważ wzieliśmy udział w VIII Bożonarodzeniowej paczce dla Bohatera.

Ponadto z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci ze starszych grup złożyły kwiaty pod pomnikiem „Odzyskania niepodległości”.

Zadanie 4.

Wszystkie przedszkolaki zarówno te najmłodsze jak i najstarsze uczyły się piosenek o tematyce patriotycznej. Dzieci młodsze nauczyły się piosenki p.t. „Jestem Polką i Polakiem”, którą zaśpiewały 9 listopada z okazji Akcji  „Rekord dla Polski”, a dzieci starsze nauczyły się pieśni patriotycznej „Legiony” oraz „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” i zaśpiewały ją 16 listopada na wieczorze patriotycznym.

Zadanie 5.

Dzieci 4-letnie nauczyły się tańca ludowego „Polka” i zatańczyły go na spotkaniu z Górnikiem 4 grudnia w Święto Górników, czyli „Barbórka”, natomiast dzieci 6-letnie nauczyły się tańca „Koziorajka” i „Krakowiak” i zatańczyły go na obchodach Barbórki w Kościele Parafialnym w Kleszczowie 01.12.2018.

Zadanie 6.

Wszystkie dzieci nauczyły się wiersza patriotycznego „Katechizm Polskiego Dziecka” Władysława Bełzy i recytowały go 9 listopada z okazji Akcji „Rekord dla Polski”.

Zadanie 7.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wychowawczynie wszystkich grup przedszkolnych przygotowały kącik patriotyczny „Piękna nasza Polska cała” w holu przedszkola w dniu 9 listopada.

Zadanie 9.

W okresie od września do grudnia dzieci poznały i brały udział w różnych zabawach ludowych. Młodsze dzieci poznały zabawy „Ojciec Wirgiliusz”, „Jawor”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „Kółko graniaste”. Starsze dzieci poznały zabawy „Ojciec Wirgiliusz”,  „Maryneczka”, „Ulijanka”.

Zadanie 10.

Dzieci z grupy 5,6-latków wraz z wychowawczynią w ramach punktu „Z przepisu Babci lub Dziadka” ubiły i zakisiły kapustę według przepisu babci jednego z pięciolatków. Po ukiszeniu kapusty 5,6-latki spróbowały swojej potrawy, a także upiekły pyszny zdrowy chleb.

Zadanie 11.

Wychowawczyni grupy 5,6-latków wykonała prezentację multimedialną „Na szlakach historii” i opublikowała ją na grupie „Piękna nasza Polska cała”. W dniu 23.11.2018.

Zadanie 12.

Dzieci 5,6-letnie własnoręcznie wykonały pocztówkę swojej miejscowości i wysłały ją na adres Pani Ludmiły.

Zadanie 13.

Dzieci 6-letnie wykonały zadanie „Napisz kartkę bohaterom”. Dzieci napisały kartkę  i wysłały ją do bohatera.

Zadanie 15.

Dzieci z grupy 5,6-latków wzięły udział w „Dniu mody patriotycznej”. Przedszkolaki przyszły ubrane w barwy Polski i chętnie prezentowały swój strój.

Zadanie 16.

Dzieci sześcioletnie wzięły udział w gminnej akcji sadzenia drzewek ”.”100 drzew na 100-lecie  odzyskania niepodległości”, tym samym zrealizowały punkt 16 „Drzewo pamięci”.

Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich zadaniach. Ponadto w niektóre zadania zaangażowali się również rodzice naszych przedszkolaków. Zarówno dzieciom, rodzicom jak i nauczycielom naszego przedszkola udział w projekcie przyniósł wiele radości, zabawy oraz wzmocnił poczucie tożsamości narodowej i pogłębił wiedzę historyczną i kulturową nie tylko własnego regionu ale również Polski.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Joanna Łyczkowska

do Joanna Łyczkowska