MP nr 1 im. Misia Uszatka w Częstochowie- Piękna Nasza Polska Cała

Wpis dodał(a) Agnieszka Kaczmarczyk

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"  w Miejskim Przedszkolu nr 1 im. Misia Uszatka w Częstochowie.

We wrześniu przystąpiliśmy do realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała" autorstwa Ludmiły Fabiszewskiej. W projekcie wzięło udział  98 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wspólnie zrealizowaliśmy 17 spośród 20 proponowanych zadań.

Zadanie 1- Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie  Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Braliśmy udział w biciu rekordu dla Niepodległej – 09 listopada o godzinie 11:00

Zadanie 2- Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada – grupa 5- 6 latków przygotowała dla całej społeczności  przedszkolnej oraz zaproszonych gości: Rodziców oraz uczniów z pobliskiej Szkoły Podstawowej inscenizację pt.: „Polska naszym domem”.

Zadanie 3- Nauka piosenki o tematyce patriotycznej- grupy starsze nauczyły się śpiewać piosenkę „Rodzinny kraj”, natomiast grupy młodsze piosenkę „Maki, bławatki i stokrotki” z repertuaru M. Kluzy.

Zadanie 4- Nauka tańca ludowego- Michałek

Zadanie 5- Nauka zabawy ludowej pt.”Koza” z regionu częstochowskiego.

„Nasza koza becy, bo ją bolą plecy,
Nasza koza becała, bo po plecach dostała x2

Kozioł rozeźlony, bo mu żal jest żony.
Tak beczeli we dwoje, aż dostali za swoje – x2”

Zadanie 6- Nauka wiersza o tematyce patriotycznej- Władysław Bełza-Katechizm polskiego dziecka

Zadanie 7- Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” -  o tematyce folkowej lub patriotycznej w grupie lub w placówce- Nauczyciele zorganizowali w holu przedszkolnym kącik o tematyce patriotycznej, nawiązujący do 100  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.. Kąciki patriotyczne zorganizowano również w każdej sali przedszkolnej.

Zadanie 8- „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem. Dzieci wykonały „Podpłomyki” wg. przepisu Babci Marysi ( zdjęcie w sprawozdaniu,).

Składniki na podpłomyki

0,5 kg mąki (może być zwykła pszenna, razowa lub żytnia)
duża szczypta soli
woda

Zadanie 9- „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki z Częstochowy na adres przedszkola Pani Ludmiły.

Zadanie 10- „Napisz kartkę Bohaterom”- dzieci pod kierunkiem nauczycieli już po raz drugi własnoręcznie wykonały kartki dla Powstańców.

Zadanie 11- Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”-  zorganizowany został konkurs plastyczny dla dzieci i Rodziców „Częstochowa- moja mała Ojczyzna”. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz kolorowanki „Moja ojczyzna”.

Zadanie 12- „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowano w przedszkolu Dzień Mody Patriotycznej dla dzieci z wszystkich grup wiekowych. Dzieci z przyjemnością prezentowały swoje biało czerwone stroje oraz stroje ludowe.

Zadanie 13- „Drzewo Pamięci” – dzieci z grupy 5- 6 latków  zasadziły w ogrodzie przedszkolnym  drzewko jako symbolu życia i wolności.

Zadanie 14- Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska” – zorganizowano konkurs przedszkolny dla rodziców , dzieci i nauczycieli. Konkursowe prace zaprezentowano w holu przedszkolnym.

Zadanie 15- Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji- dzieci z grup 4, 5- 6 i 6 latków uczestniczyły w wycieczce autokarowej do „Jurajskiej spiżarni” w Białej Wielkiej na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Dzieci miały okazję poznać historię polskiej wsi, zobaczyć jak wygląda typowe gospodarstwo wiejskie oraz jego otoczenie. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w warsztatach „ Skąd się bierze mleko” oraz „Od ziarenka do bochenka”.

Zadanie 16- Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”- jednym z ostatnich wykonanych przez nas zadań był zorganizowanie na holu przedszkolnym zawodów sportowych pod hasłem „Biało- czerwoni”.

Zadanie 17- Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”- dzieci  z grup 5- 6 i 6 latków wzięły udział w turnieju wiedzy patriotycznej wg, scenariusza zamieszczonego na stronie projektu.

Dziękujemy za możliwość udziału w projekcie "Piękna Nasza Polska Cała".

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Agnieszka Kaczmarczyk

do Agnieszka Kaczmarczyk