PODSUMOWANIE PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Wpis dodał(a) Łukasza Huchla

POLSKA- piękna nasza ojczyzna, razem z moimi 5 i 6 latkami dumnymi  Polakami wykonaliśmy wiele zadań, mile spędziliśmy czas i  chętnie  współpracowaliśmy , ale co najważniejsze bardzo zaskoczyło mnie ogromne zaangażowanie ze strony dzieci do tego aby jak najwięcej dowiedzieć się i nauczyć o naszym kraju.

Nasza przygoda z projektem  zaczęła się dnia 6.11- w tym dniu wspólnie wykonaliśmy  gazetkę  o tematyce patriotycznej, dzieci poznały postać Józefa Piłsudskiego i  to jak wiele mu zawdzięczamy (zadanie 7)

Nawiązując do bohaterów, którzy walczyli o to, abyśmy z dumą mogli dzisiaj mówić, że jesteśmy Polakami, w tym samym dniu na terenie naszego przedszkola  posadziliśmy „Drzewo Pamięci” – symbol życia i wolności. Dzieci przy pomocy pań wspólnie wykonywały zadanie i po dziś dzień dbają, aby rosło i  nie dało nam zapomnieć  o tym co wydarzyło się 100 lat temu. (zadanie 16)

7 listopada -nasz oddział zerowy razem z grupą przedszkolną- maluszków wybraliśmy się na wycieczkę do naszego parafialnego kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach.  Kościół ten jest jednym z najwybitniejszych zabytków w grupie małopolskich kościołów drewnianych ma ponad 500 lat. Niewątpliwie jest atrakcją turystyczną na Szlak Architektury Drewnianej, dzieci  dowiedziały się wiele ciekawostek o kościele, ksiądz proboszcz w bardzo ciekawy sposób opowiedział  dzieciom wiele interesujących wiadomości o architekturze, obrazach, rzeźbach. Dzieci w skupieniu i powadze słuchały i podziwiały to co posiadają w swojej małej miejscowości. (zadanie 18)

9.11- każdy przedszkolak w pięknym galowym stroju oraz samodzielnie wykonanym kotylionie o godzinie 11.11 z całą wspólnotą szkoły na czele Pani dyrektor, odśpiewaliśmy  Hymn Polski- Mazurek Dąbrowskiego. Łza w oku się zakręciła patrząc jak najmłodsi uczniowie szkoły z powaga i dumą śpiewali. (zadanie 1)

Również tego dnia nasze dzieci wyrecytowały pięknie wiersz o tematyce patriotycznej pt.  „ Kto Ty Jesteś, Polak Mały”. (zadanie 6)

W naszej szkole odbył się również apel i krótka inscenizacja z okazji dnia 11 listopada przygotowana przez naszych starszych kolegów z klasy 6 i jako najmłodsi przedstawiciele naszej szkoły pilnie słuchaliśmy i czciliśmy ten czas. (zadanie 3)

13.11- wykorzystując pogodę razem z przedszkolakami udając się na boisko szkolne, dzieci poznały bardzo przyjemna zabaw „Ciuciu babko na czym stoisz”, zabawy nie było końca,  każdy chętnie zakrywał oczy i gonił swoją zdobycz. (zadanie 9)

15.11- Dzięki pomocy jednego z rodziców naszego kolegi z grupy, który naszkicował nam piękną parę Krakowiaków,  którzy w strojach krakowskich prezentują  strój ludowy naszego regionu dzieci za pomocą pasteli pięknie i starannie  ozdobili nasz obrazek, zadanie było bardzo trudne ale się udało. (zadanie 8)

19.11- wprawdzie jesteśmy mała wioską i istniejemy na mapie Polski, ale nie mamy jeszcze żadnej pocztówki z nasza miejscowości, nie poddaliśmy i się napisaliśmy krótką wiadomość i skąd jesteśmy i Pani pojechała do sąsiedniej miejscowości na pocztę i wysłała do Pani Ludmiły Fabiszewskiej nasza wiadomość, gdyż piękna nasza Polska cała, nawet ta nasza najmniejsza wieś Racławice.  (zadanie 12)

W naszej grupie przeprowadziliśmy też konkurs plastyczny pt. „Moja małą ojczyzna”.

Chętne dzieci zgłaszały się do konkursu i technika dowolną wykonały prace plastyczne. Każda praca była inna i każda piękna, ciężko było wybrać. Dzięki komisji udało się rozstrzygnąć, która praca zasługuje na podium, ale udało się każda praca została odpowiednio nagrodzona. (zadanie 14)

22.11 w naszej placówce zorganizowaliśmy „Pokaz Mody Patriotycznej”, każdy przedszkolak dumnie prezentował  na wybiegu barwy biało- czerwone. Jedni elegancko inni na sportowo, na tą uroczystość zaprosiliśmy starszych kolegów z klasy 1 i 3, którzy mocno bili brawa  dla odważnych modeli. (zadanie 15)

Również tego dnia Pani dyrektor wręczyła piękny dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego pt. „Moja Mała Ojczyzna”.

26.11- każdy przedszkolak wie, że w tym dniu piekliśmy ciasto-babkę, według przepisu Babci Marysi- babci naszego kolegi. A nie byłą to zwykła babka, ponieważ miała dwa kształty, jedno ciasto było jak przystaje na prawdziwą babkę oryginalny kształt, a drugie miało kształt misia, ponieważ w tym dniu świętowaliśmy Dzień pluszowego misia. (zadanie 10)

Nasza przygoda tu się kończy…

Szczęśliwi, że pomimo wielu innych obowiązku znaleźliśmy czas na to, by czcić to jakimi jesteśmy wolnymi  Polakami.

Dziękuje organizatorom za wspaniała inicjatywę tego projektu.

Karolina Mirek

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARII KONOPNICKIEJ W RACŁAWICACH

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Łukasza Huchla

do Łukasza Huchla