Ważki, motyle, łabędzie – w secesyjnym stylu (edukacja przez sztukę)

Małgorzata Maćkowiak, Ewa Stadtmüller    Czerwiec 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z działu

Różne formy plastyczne

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne - pobierzesz je z TEJ strony.

W tym praktyczny artykule znajdziesz:
  • pomysły na zabawy plastyczne związane z secesją („Ważka”, „Witraż”, „Ozdobne ramki”, „Niezwykłe torebki”, „Ozdobne naczynia”);
  • opowiadanie autorstwa Ewy Stadtmüller wraz z towarzyszącymi mu zadaniami edukacyjnymi wynikającymi z jego treści.
Ze wstępu do artykułu: Płynne faliste linie, asymetria, ornament o abstrakcyjnych formach oraz stylizowanych motywach roślinnych i zwierzęcych, mocne kontury i pastelowa kolorystyka, swobodne układy kompozycyjne, dekoracyjność – to cechy secesji, kierunku popularnego na przełomie XIX i XX wieku. Nowa ornamentyka pojawiała się na fasadach domów, meblach, okładkach książek, biżuterii. Do ulubionych kwiatów należały lilia i kalia oraz rośliny na wysokich łodygach – irysy, mieczyki, a także rośliny pnące. Inspirację dla artystów stanowiły kolorowe ważki i motyle oraz fantastyczno-baśniowe stwory: chimery, smoki, sfinksy.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania