Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 384.19 kb
Stron: 2
Id: 3688

W trosce o zdrowe zęby

Bartosz Stańczyk   Listopad 2013

(…) Adaptację do wizyty u stomatologa dobrze podjąć na długo przed pierwszą koniecznością leczenia. Gdy ząb zaczyna boleć, jest już za późno na adaptację. Dlatego warto zaplanować wizytę adaptacyjną, której celem będzie jedynie oswojenie dziecka z nową sytuacją, poznanie gabinetu, lekarza i otaczają... więcej
Pobierz Pomoce dydaktyczne 1
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (2.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

higienalęki dziecięcepedagogizacjazdrowie

Więcej z działu

Zdrowie i sprawność fizyczna

Więcej z tego numeru

Listopad 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne, do wykorzystania podczas zajęć prowadzonymi z dziećmi – fotografie, które pomogą dziecku „oswoić się” z tematem wizyty u dentysty. TU możesz je zobaczyć.

Dzieci są z natury ciekawe świata. W związku z tym nowa sytuacja, jaką jest wizyta u dentysty, nie powinna być dla nich źródłem silnego stresu. Jak przygotować malucha do spotkania ze stomatologiem? Jak zapobiegać dentofobii? W tym praktycznym artykule znajdziesz zalecenia skierowane zarówno do nauczycieli, jak i do rodziców.

Tekst ten możesz przekazać rodzicom w ramach tzw. pedagogizacji.
(…) Adaptację do wizyty u stomatologa dobrze podjąć na długo przed pierwszą koniecznością leczenia. Gdy ząb zaczyna boleć, jest już za późno na adaptację. Dlatego warto zaplanować wizytę adaptacyjną, której celem będzie jedynie oswojenie dziecka z nową sytuacją, poznanie gabinetu, lekarza i otaczających go sprzętów. Sukcesem na pierwszej wizycie będzie samo otworzenie buzi, choć i to nie jest konieczne. Dobrym pomysłem jest również zabranie dziecka na swoją wizytę u stomatologa, aby w ten sposób oswajać je z nową sytuacją. Trzeba jednak pamiętać o dodatkowym opiekunie, który zajmie się maluchem, podczas gdy rodzic będzie leczony. Pomocna w oswojeniu dziecka z sytuacją badania i leczenia jest zabawa w dentystę. Rodzic i dziecko na zmianę zamieniają się rolami: jedno jest pacjentem, a drugie lekarzem. Jako atrybuty doskonałe będą: fotel, łyżeczka do herbaty (która świetnie udaje lusterko) i biurowa lampka, emitująca ostre światło, podobne do tego, którym posługuje się lekarz, by dobrze widzieć wnętrze jamy ustnej. Regularne mycie dziecku zębów przez opiekuna ma nie tylko higieniczne znaczenie. Takie zabiegi uczą też otwierać buzię i przyzwyczajają malucha do manipulacji w obrębie jamy ustnej.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz