Szkoła już blisko! (spotkania przed szkołą w przedszkolu)

Beata Bielska   Wrzesień 2011

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z działu

Gotowość szkolna

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Postacią wiodącą w prezentowanych artykułach będzie fantastyczny motyl Ikar. Kontakt z Ikarem może być sygnałem dla dzieci do spotkania, na przykład raz w tygodniu, z bajką relaksacyjną i odpoczynkiem. Czas relaksu określa nauczyciel i dostosowuje do potrzeb dzieci. Zajęcia tego typu wyzwalają inicjatywę oraz sprzyjają otwartości. Wspólna cisza i spokój to nie tylko podróż w wyobraźni, ale również rodzaj spotkania integracyjnego w zespole. Bajkowe opowiadania motylka Ikara są także wstępem do nauki tworzenia obrazów w wyobraźni, czyli wizualizacji. Pod wpływem słuchanych opowiadań, mali odbiorcy rozwijają myślenie twórcze i fantazję. Uczą się odbierać świat wszystkimi zmysłami. Osoba prowadząca może wzbogacić ćwiczenia o aromaterapię i muzykoterapię. Nauczyciel czyta lub opowiada wraz z sympatycznym motylkiem Ikarem, którego przypina do ubrania lub tablicy. Na zakończenie proponujemy dzieciom wspólne zabawy, na przykład w zespołach.

W artykule Autorka zawarła interesujące propozycje i ćwiczenia pomagające budować współpracę w grupie, uwrażliwiać na potrzeby innych, wspomagające rozwój emocjonalny i społeczny dziecka oraz ułatwiać adaptację dziecka do nowych warunków. Poruszyła także problem wychowania artystycznego jako okazji do nawiązywania bliższych kontaktów w zespole. Przedstawiła także praktyczne rady dotyczące tego, jak przygotować dziecko do pierwszych kontaktów z zespołem klasowym.