Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 398.87 kb
Stron: 3
Id: 2971

Swobodna zabawa w rozwoju dziecka

Krystyna Heising-Samochocki   Listopad 2012

Fragment artykułu: Swobodna zabawa odgrywa ważną, a ośmielę się nawet napisać, jedną z najważniejszych ról w przedszkolnym planie dnia. To właśnie jej poświęcamy większość czasu zarezerwowanego na pobudzanie wszechstronnej aktywności dziecka. Dążymy do tego, aby nasza praca odpowiadała zaint... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

zabawapotrzeby dzieckarozwój dzieckaprzedszkoleinspiracje

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Systemy pedagogiczne, koncepcje edukacyjne, nowatorskie metody...

Więcej z tego numeru

Listopad 2012

Fragment artykułu:
Swobodna zabawa odgrywa ważną, a ośmielę się nawet napisać, jedną z najważniejszych ról w przedszkolnym planie dnia. To właśnie jej poświęcamy większość czasu zarezerwowanego na pobudzanie wszechstronnej aktywności dziecka. Dążymy do tego, aby nasza praca odpowiadała zainteresowaniom, potrzebom oraz sytuacjom życiowym podopiecznych.
Niewielka wioska w Nadrenii odgrodzona od świata rwącym nurtem Renu, otoczona malowniczymi winnymi wzgórzami. Życie upływa tutaj spokojnie, bez większych zakłóceń. To właśnie w takim miejscu przed laty dane mi było rozpocząć przygodę z niemieckim przedszkolem. Czterooddziałowa placówka, mieszane grupy dzieci w wieku od 2 do 6 lat oraz koncepcja „otwartej pracy” z przewagą wolnej zabawy nad zabawą kierowaną – wszystko to było nowe, inne, interesujące, budzące jednak wiele wątpliwości i kontrowersji. Uczestnicząc w pracy tego przedszkola, z czasem coraz bardziej zaczęłam doceniać walory tutejszych form i metod. Z przyjemnością podzielę się swoimi obserwacjami dotyczącymi znaczenia swobodnej zabawy dziecka w całokształcie jego rozwoju.
Zanim opiszę szerzej temat swobodnej zabawy, muszę wspomnieć, iż swobodna zabawa tylko wtedy spełni swoją rolę, jeżeli sale przedszkolne oraz ich otoczenie zostaną odpowiednio przygotowane. Pożądane, a wręcz konieczne, jest utworzenie sal funkcyjnych, posiadających różnorodne kąciki zainteresowań. Należy wspomnieć, iż rozwojowi swobodnej zabawy sprzyja tzw. otwarta praca, która pozwala uzyskać wyjątkowe efekty w rozwoju dziecka. Przedszkole, o którym piszę, dysponuje czterema odpowiednio przygotowanymi salami funkcyjnymi, do których przypisane są konkretne grupy.

W dalszej części artykułu:

  • zapoznamy się z organizacją przedszkola opisywanego przez autorkę i dowiemy się, w jaki sposób wpływa ona na wspieranie rozwoju dziecka;
  • dowiemy się, w jaki sposób organizacja przestrzeni i dnia pracy przedszkola wiąże się z organizacją wolnej zabawy;
  • przeczytamy o założeniach koncepcji „otwartej pracy”.

Objętość artykułu: 3 strony.