Strażacka wyprawa po bezpieczeństwo – scenariusz zajęć dla dzieci 5-, 6-letnich

Katarzyna Wiśniowska   Maj 2013

Pobierz
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z działu

Więcej z tego numeru

Maj 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Towarzyszą mu gotowe pomoce dydaktyczne:

• plakaty tematyczne dotyczące zagrożeń, jakie niesie ogień, które zostały dołączone do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA – TU możesz je zobaczyć;
  • ilustracje do ćwiczeń przedstawiające m.in. bezpieczne i niebezpieczne „zabawki” – do pobrania TU.

Scenariusz zajęć, w którym uwzględniono następujące cele ogólne:

• utrwalenie wiedzy na temat przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa;
  • wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych;
  • kształtowanie umiejętności zgodnego funkcjonowania w zabawach i sytuacjach zadaniowych;
  • budzenie szacunku dla pracy strażaka, służb ratowniczych;
  • rozwijanie aktywności fizycznej.
Przykładowa zabawa ze scenariusza: W labiryncie ognia: Podążaj śladami płomieni, a twoja misja w sukces się zamieni! Prowadząca rozkłada na podłodze dwanaście kartek z ilustracjami, ułożonych obrazkami do spodu. Jedna kartka to jeden krok. Wydaje instrukcję słowną: dwa kroki do przodu, krok w lewo, krok do przodu. Gdy dziecko dotrze do celu, odkrywa kartkę, pod którą ukryta jest ilustracja. Zadaniem strażaka jest odpowiedzieć na pytanie, czy narysowany sprzęt nadaje się do gaszenia pożaru (propozycje: gaśnica, piasek, wąż, woda, łopata, deska, zeszyt, itp.).

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania