Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 406.48 kb
Stron: 4
Id: 907

Start małego i dużego przedszkolaka (organizacja i przebieg procesu adaptacyjnego dzieci i ich rodziców)

Agnieszka Czeglik   Maj 2011

Organizacja i przebieg procesu adaptacji dzieci trzyletnich do przedszkola może mieć decydujące znaczenie dla rozwoju dziecka. Zagadnienie przystosowania jest bardzo istotne zarówno dla rodziców, jak i pedagogów. Te dwa podmioty są odpowiedzialne za charakter przebiegu adaptacji... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

adaptacjacykl Zarządzanie przedszkolemdyrektornauczycielrodzicetrzylatekwspółpraca z rodzicamizebranie

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Zarządzanie placówką edukacyjną

Więcej z tego numeru

Maj 2011

Organizacja i przebieg procesu adaptacji dzieci trzyletnich do przedszkola może mieć decydujące znaczenie dla rozwoju dziecka. Zagadnienie przystosowania jest bardzo istotne zarówno dla rodziców, jak i pedagogów. Te dwa podmioty są odpowiedzialne za charakter przebiegu adaptacji dziecka do przedszkola. Świadomość tego powinna zaowocować ich partnerską współpracą.

Rozwój człowieka dokonuje się w środowisku, w którym żyje i wchodzi w szereg relacji. Przy czym należy zwrócić uwagę na szczególny wpływ środowiska społecznego. Stajemy się jego członkami w momencie przyjścia na świat. Dziecko zaczyna swój rozwój w środowisku
rodzinnym, czuje się w nim bezpieczne i kochane. W momencie rozpoczęcia funkcjonowania w środowisku instytucjonalnym często pojawiają się trudności. Trzeba przy tym pamiętać, że warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka jest właściwe przystosowanie się do nowych warunków, nowego środowiska.


W artykule opisano, na czym powinien polegać pierwszy kontakt dziecka z przedszkolem, jak powinno wyglądać pierwsze (już w czerwcu roku szkolnego poprzedzającego) zebranie z rodzicami, w jaki sposób zorganizować sierpniowe dni adaptacyjne i co zrobić, by we wrześniu pomóc i dzieciom i rodzicom w odnalezieniu się w nowej dla nich sytuacji.