Start małego i dużego przedszkolaka (organizacja i przebieg procesu adaptacyjnego dzieci i ich rodziców)

Agnieszka Czeglik   Maj 2011

Pobierz

Więcej z tego numeru

Maj 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Organizacja i przebieg procesu adaptacji dzieci trzyletnich do przedszkola może mieć decydujące znaczenie dla rozwoju dziecka. Zagadnienie przystosowania jest bardzo istotne zarówno dla rodziców, jak i pedagogów. Te dwa podmioty są odpowiedzialne za charakter przebiegu adaptacji dziecka do przedszkola. Świadomość tego powinna zaowocować ich partnerską współpracą.

Rozwój człowieka dokonuje się w środowisku, w którym żyje i wchodzi w szereg relacji. Przy czym należy zwrócić uwagę na szczególny wpływ środowiska społecznego. Stajemy się jego członkami w momencie przyjścia na świat. Dziecko zaczyna swój rozwój w środowisku
rodzinnym, czuje się w nim bezpieczne i kochane. W momencie rozpoczęcia funkcjonowania w środowisku instytucjonalnym często pojawiają się trudności. Trzeba przy tym pamiętać, że warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka jest właściwe przystosowanie się do nowych warunków, nowego środowiska.

W artykule opisano, na czym powinien polegać pierwszy kontakt dziecka z przedszkolem, jak powinno wyglądać pierwsze (już w czerwcu roku szkolnego poprzedzającego) zebranie z rodzicami, w jaki sposób zorganizować sierpniowe dni adaptacyjne i co zrobić, by we wrześniu pomóc i dzieciom i rodzicom w odnalezieniu się w nowej dla nich sytuacji.