S.P.I.N.K.A. dla rozwoju

Marzec 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

(…) Rozwój można porównać do sytuacji, kiedy wiemy, że gdzieś w pobliżu znajduje się skarb. Skarb to w naszym przypadku cel – jakieś zachowanie, które, krótko mówiąc, dziecko powinno zmienić, zmodyfikować. I na samej świadomości celu kończy się ocena. Nam jednak chodzi o zdobycie tego skarbu, a do tego niezbędna jest mapa – instrukcja.
Proponuję prostą do zapamiętania formułę udzielania konstruktywnej informacji zwrotnej. Jest ona przydatna w przypadku komunikacji między dorosłymi, niezastąpiona, kiedy chcemy czegoś nauczyć, doprowadzić do rozwoju, a nie tylko wyrazić swoją opinię. Rozwinięcie każdej z liter tworzących wyraz „spinka” kryje w sobie klucz do doskonałej komunikacji.