Słuchać, ale jak?

Grudzień 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Grudzień to szczególny czas – robimy prezenty najbliższym, obdarowujemy siebie nawzajem. Słuchanie może być najpiękniejszym prezentem, jaki możemy komuś dać. Na świecie jest tak wielu ludzi, którzy bardzo lubią mówić, a zdecydowanie mniej tych, którzy naprawdę słuchają. Ważne, by umieć słuchać, zwłaszcza kiedy mamy przed sobą dziecko czy inną osobę, która potrzebuje uwagi, bo czuje się źle, ma kłopot, nie może podjąć decyzji, ma problem, jest pełna emocji. Jeśli chcemy taką osobę naprawdę obdarować, to nauczmy się słuchać.

Tekst porusza problematykę tzw. aktywnego słuchania. Przedstawiono w nim jego zasady oraz korzyści z niego wynikające (szczególnie dla dziecka).
Artykuł może stanowić znakomitą inspirację do podjęcia tego problemu w ramach pedagogizacji rodziców, a także podstawę do nauczycielskiej autorefleksji.