Skąd się biorą kryształy? (zabawy badawcze dla 5-, 6-latków)

Natalia Łasocha   Listopad 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 3
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Listopad 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • fotografie przedstawiające różnorodne kryształy – do pobrania TU;
  • historyjka obrazkowa „W kopalni kryształów soli” TU;
  • rysunki kamieni szlachetnych do przyozdobienia koron wykonanych przez dzieci – TU.

Scenariusz zajęć, w którym uwzględniono następujące cele szczegółowe – dziecko:
  • rozpoznaje po smaku kuchenne przyprawy;
  • układa obrazki w kolejności chronologicznej;
  • opowiada historyjkę na podstawie obrazków;
  • rozwija wyobraźnię;
  • sprawnie posługuje się pędzlem;
  • ćwiczy cierpliwość;
  • uważnie słucha poleceń;
  • dopasowuje takie same kształty;
  • kończy rozpoczęte zdanie złożone;
  • uważnie słucha swoich rówieśników.
Przykładowa propozycja ze scenariusza: Fabryka kryształów. Hodowla kryształów w przedszkolu – dzieci przygotowują w słoiczkach roztwór wody i soli (1/4 szklanki wody, trzy łyżeczki soli). Następnie zanurzają w słoiku nitkę przywiązaną do patyczka lub słomki, którą opierają na krawędziach słoika. Codziennie obserwują zachowanie wody i soli. Po kilku tygodniach woda wyparuje całkowicie, a na ściankach słoika i nitce pojawiają się kryształki soli. Dzieci mogą obserwować je za pomocą lupy. Z kryształów na sznurku można stworzyć zimowe dekoracje. Wyjaśnienie: Sól bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jednak, gdy wsypiemy jej za dużo, część soli już się nie rozpuści. Ze słoików powoli wyparowuje woda, a sól, która tam zostaje, szuka sobie miejsca, gdzie mogłaby się osadzić. Znajduje je na dnie i ściankach słoika oraz na zwisającej nitce. Wyhodowane kryształki mogą być zarodkiem większych kryształów – w tym celu należy powstały kryształ zanurzyć jeszcze raz w takim samym roztworze wody i soli.