Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 829.29 kb
Stron: 2
Id: 1610

Sam czytam i świetnie się bawię – propozycje zabaw

Katarzyna Rojkowska   Luty 2012

Naukę czytania globalnego z dzieckiem w wieku przedszkolnym należy wprowadzać przede wszystkim poprzez różnorodne zabawy. Jest to jedyny dopuszczalny sposób wczesnej edukacji. Trzeba równocześnie zadbać o wszechstronność działań i zachowanie równowagi w stymulacji rozwoju... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

nauka czytaniaprzygotowanie do szkołycykl Jak przygotować przedszkolaka do szkoły?

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Gotowość do nauki czytania i pisania

Więcej z tego numeru

Luty 2012

Naukę czytania globalnego z dzieckiem w wieku przedszkolnym należy wprowadzać przede wszystkim poprzez różnorodne zabawy. Jest to jedyny dopuszczalny sposób wczesnej edukacji. Trzeba równocześnie zadbać o wszechstronność działań i zachowanie równowagi w stymulacji rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i sprawności ruchowej dziecka.
Czytanie globalne stwarza w środowisku przedszkolnym mnóstwo okazji do różnorodnych działań prowadzących do nauki czytania. Karty z wyrazami zapisanymi dużą czcionką w czerwonym kolorze przykuwają uwagę dzieci i rozbudzają ciekawość. Możliwość rozpoznawania słów daje dzieciom poczucie satysfakcji i rozpala chęć do samodzielnego czytania. Odczytywanie wyrazów na kartach to także chwila uwagi i skupienia, doskonały trening koncentracji. Zabawie w czytanie powinny towarzyszyć zabawy muzyczne stymulujące zmysł słuchu, twórcze działania stymulujące kreatywność dziecka, zabawy ruchowe rozwijające zarówno ciało, jak i mózg oraz zabawy przyczyniające się do harmonijnego rozwoju emocjonalnego.


W artykule znajdziemy gotowe propozycje zabaw „w czytanie” oraz przykłady ćwiczeń ruchowych w zakresie czytania globalnego.