Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 610.65 kb
Stron: 2
Id: 1586

Rozpoznawanie symptomów przemocy wobec dziecka

Wanda Papugowa   Styczeń 2012

Reakcja dorosłych wobec skaleczeń, śladów wskazujących na znęcanie, przejawów przemocy seksualnej i naturalnego dziecięcego seksualizmu – to szerokie spektrum zachowań nacechowanych głównie niepokojem, zakłopotaniem i bezradnością. Odpowiedzialność wychowawców przed... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

przemocrodzina

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Styczeń 2012

Reakcja dorosłych wobec skaleczeń, śladów wskazujących na znęcanie, przejawów przemocy seksualnej i naturalnego dziecięcego seksualizmu – to szerokie spektrum zachowań nacechowanych głównie niepokojem, zakłopotaniem i bezradnością. Odpowiedzialność wychowawców przedszkoli nakazuje w tych przypadkach uwagę, czujność i podjęcie działań mających chronić dziecko.


W artykule przeczytamy o objawach mogących świadczyć o mających miejsce  w rodzinie/otoczeniudziecka zdarzeniach nieprawidłowych, a nawet przestępczych. Autorka skoncentrowała się na zagadnieniu przemocy stosowanej wobec dziecka i opisała, w jaki sposób powinny wyglądać działania nauczyciela w tak palącej, a jednocześnie bardzo delikatnej kwestii. Poruszyła także problem przemocy seksualnej i symptomów na nią wskazujących.