Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 1560.11 kb
Id: 8362

Pozytywna komunikacja w grupie przedszkolnej

Anna Jankowska   Lipiec-sierpień 2019

"(...) Jak nie będziecie grzecznie sprzątać, to nie wyjdziemy dziś na spacer. Pamiętam takie zdania, słyszane niemal codziennie z ust mojej nauczycielki przedszkolnej. Do dzisiaj w wielu grupach padają takie niby niewinne komunikaty. Jednak patrząc na to zupełnie obiektywnie, w dodatku przesiewając ... więcej
Pobierz Otwórz w kiosku
Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Zobacz również

kompetencje społecznekomunikacja interpersonalnakomunikacja pozytywnarozwój społecznyumiejętności interpersonalne

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Lipiec-sierpień 2019

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

"(...) Jak nie będziecie grzecznie sprzątać, to nie wyjdziemy dziś na spacer. Pamiętam takie zdania, słyszane niemal codziennie z ust mojej nauczycielki przedszkolnej. Do dzisiaj w wielu grupach padają takie niby niewinne komunikaty. Jednak patrząc na to zupełnie obiektywnie, w dodatku przesiewając przez sito pozytywnej komunikacji, jest to szantaż. O ile może on się wydawać zupełnie nieszkodliwy w kontekście grupy przedszkolnej (bo działa tu i teraz), tak już skupiając się na budowaniu komunikacyjnych nawyków dziecka, szantaż nie jest najlepszą formą porozumiewania się ze światem lub informowania o swojej aktualnej potrzebie. Działa podwójnie, bo tu i teraz, ale też w przyszłości, jako nawykowy sposób osiągania celu. Lepiej powiedzieć, czego się od dzieci oczekuje: "Po wysprzątaniu sali wychodzimy na podwórko. Zaczynamy teraz. Jasiu, ułóż klocki na półce, Marysiu, pomóż Hani", niż mieć nadzieję, że po prostu posprzątają ze strachu przed karą, jaką jest niewychodzenie na dwór (...)."
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz