Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Pozytywna komunikacja w grupie przedszkolnej

Anna Jankowska   Lipiec-sierpień 2019

"(...) Jak nie będziecie grzecznie sprzątać, to nie wyjdziemy dziś na spacer. Pamiętam takie zdania, słyszane niemal codziennie z ust mojej nauczycielki przedszkolnej. Do dzisiaj w wielu grupach padają takie niby niewinne komunikaty. Jednak patrząc na to zupełnie obiektywnie, w dodatku przesiewając ... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać bezpłatnie.
Otwórz w kiosku
Uzyskaj dostęp on-line do ponad 1700 scenariuszy i artykułów dostępnych w naszym kiosku.

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Lipiec-sierpień 2019

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

"(...) Jak nie będziecie grzecznie sprzątać, to nie wyjdziemy dziś na spacer. Pamiętam takie zdania, słyszane niemal codziennie z ust mojej nauczycielki przedszkolnej. Do dzisiaj w wielu grupach padają takie niby niewinne komunikaty. Jednak patrząc na to zupełnie obiektywnie, w dodatku przesiewając przez sito pozytywnej komunikacji, jest to szantaż. O ile może on się wydawać zupełnie nieszkodliwy w kontekście grupy przedszkolnej (bo działa tu i teraz), tak już skupiając się na budowaniu komunikacyjnych nawyków dziecka, szantaż nie jest najlepszą formą porozumiewania się ze światem lub informowania o swojej aktualnej potrzebie. Działa podwójnie, bo tu i teraz, ale też w przyszłości, jako nawykowy sposób osiągania celu. Lepiej powiedzieć, czego się od dzieci oczekuje: "Po wysprzątaniu sali wychodzimy na podwórko. Zaczynamy teraz. Jasiu, ułóż klocki na półce, Marysiu, pomóż Hani", niż mieć nadzieję, że po prostu posprzątają ze strachu przed karą, jaką jest niewychodzenie na dwór (...)."

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!