Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać (część 1)

Agnieszka Czeglik   Kwiecień 2012

Fragment artykułu: W pierwszym roku mojej pracy nauczycielskiej, mimo przygotowania pedagogicznego, stanęłam przed grupą dzieci jako nowicjuszka ,,naszpikowana” teorią i ideałami o wychowaniu. Nie wiedziałam, co mam ze sobą zrobić, nie umiałam znaleźć sobie miejsca, nie wiedziałam, jak mam ro... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z działu

Problemy nauczycieli

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2012

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
W pierwszym roku mojej pracy nauczycielskiej, mimo przygotowania pedagogicznego, stanęłam przed grupą dzieci jako nowicjuszka ,,naszpikowana” teorią i ideałami o wychowaniu. Nie wiedziałam, co mam ze sobą zrobić, nie umiałam znaleźć sobie miejsca, nie wiedziałam, jak mam rozmawiać z dziećmi, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Byłam przerażona!
Szybko zdałam sobie sprawę, że moje trudności nie są natury dydaktycznej, ale wychowawczej! Niejednokrotnie w swojej praktyce nauczycielskiej bałam się przyznać do niewiedzy, błędu, porażki, aby nie narazić się na krytykę i ostrą ocenę moich kompetencji. Przez lata tkwiłam w przeświadczeniu, że wykształcony nauczyciel musi zawsze wiedzieć, jak sobie poradzić z każdym niesfornym wychowankiem, jak opanować grupę w każdych okolicznościach, jak poprowadzić zajęcia pokazowe, jak rozmawiać z rodzicami na najtrudniejsze tematy itd. Każda wątpliwość, każda nieudana sytuacja niosła za sobą piętno porażki i spadek mojego pedagogicznego autorytetu. Wówczas doszło do dwóch przypadkowych spotkań: z literaturą Janusza Korczaka oraz z programem wychowawczo-profilaktycznym ,,Spójrz inaczej” Andrzeja Kołodziejczyka, Tomasza Kołodziejczyka, Ewy Czemierowskiej. Oba wywarły ogromny wpływ na moje nauczycielskie życie. Każdy z nich zasługuje na odrębną publikację. Dziś słów kilka o Korczaku.


W artykule opisane zostały niektóre z założeń pedagogiki Janusza Korczaka w kontekście autorefleksji nad własnym nauczycielstwem.


Objętość artykułu: 3 strony.
 

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!