Paluszkowe bajki

Styczeń 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Sednem „Gimnastyki paluszkowej” jest pomoc dzieciom w rozwijaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz sprawności manualnej rąk. Wsparcie dzieci w tym procesie jest sprawą niesłychanie ważną, bo spodziewanym efektem jest umiejętność płynnego pisania i rysowania, nie mówiąc już o wielu innych korzyściach wynikających z gimnastykowania palców (patrz artykuł w BLIŻEJ PRZEDSZKOLA nr 10.121/2011).
Jak możemy zmotywować dzieci do ćwiczenia potrzebnych im umiejętności w odpowiedni rozwojowo sposób, nie nudząc ich i nie zniechęcając? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie angażujących zabaw paluszkowych i historyjek. Ponieważ zarówno opowiastki, jak i ruch są zabawą, dzieci często i chętnie włączają się w te działania. Może zechcą nauczyć się Waszych historyjek i bajek, by móc opowiadać je w swoich domach? W ten sposób ćwiczenie podstawowych umiejętności motorycznych stanie się zabawą.

W artykule przedstawiona została przykładowa paluszkowa bajeczka, której towarzyszą konkretne wskazówki do jej realizacji.

Tekst powstał na podstawie książki „Gimnastyka paluszkowa” Galiny Dolyi i Judy Holder – więcej informacji na www.finger-gym.com lub pod adresem mailowym educola@onet.pl.