Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Od płaczu i krzyku do głoski [r], czyli jak kształtują się umiejętności artykulacyjne u dzieci

Katarzyna Socha   Grudzień 2022

"Kształtowanie umiejętności artykulacyjnych rozpoczyna się już w okresie prenatalnym rozwoju dziecka. Wykształcają się wówczas i zaczynają funkcjonować narządy istotne dla rozwoju mowy. Po urodzeniu dziecko komunikuje się z otoczeniem przede wszystkim płaczem i krzykiem, a także trudnymi do nazwan... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (7.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Otwórz w kiosku
Uzyskaj dostęp do tego pliku oraz do ponad 2000 innych scenariuszy i artykułów dostępnych w naszym kiosku.

Więcej z działu

Kącik eksperta

Więcej z tego numeru

Grudzień 2022

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

"Kształtowanie umiejętności artykulacyjnych rozpoczyna się już w okresie prenatalnym rozwoju dziecka. Wykształcają się wówczas i zaczynają funkcjonować narządy istotne dla rozwoju mowy. Po urodzeniu dziecko komunikuje się z otoczeniem przede wszystkim płaczem i krzykiem, a także trudnymi do nazwania dźwiękami. Stanowią one podstawę rozwoju mowy. Z czasem występuje głużenie, a następnie gaworzenie. Potem pojawiają się pierwsze wyrazy, zdania. Repertuar dźwięków mowy powiększa się stopniowo o kolejne głoski. Rozwój sprawności artykulacyjnych powinien zakończyć się około szóstego roku życia, kiedy to dziecko wymawia wszystkie głoski języka polskiego. (...)"

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka