Typ: pdf
Wielkość: 634.44 kb
Stron: 3
Id: 835

O znaczeniu ruchu

Magdalena Naczk-Musiał   Marzec 2011

(…) W okresie przedszkolnym, około piątego roku życia, występuje tzw. złoty okres motoryczności (Szopa i in., 2000). Dzieci wówczas szybko uczą się nowych umiejętności – warto więc nie przegapić tego okresu i stymulować rozwój sprawności pod względem jej cech kondycyjnych ... więcej
Pobierz

Zobacz również

zajęcia ruchowerozwój poznawczyrozwój motorycznyzdrowie

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Zdrowie i sprawność fizyczna

Więcej z tego numeru

Marzec 2011

(…) W okresie przedszkolnym, około piątego roku życia, występuje tzw. złoty okres motoryczności (Szopa i in., 2000). Dzieci wówczas szybko uczą się nowych umiejętności – warto więc nie przegapić tego okresu i stymulować rozwój sprawności pod względem jej cech kondycyjnych i koordynacyjnych.
Przeglądając oferty zajęć przedszkoli w Internecie, jestem podbudowana ich szerokim zakresem. Dzieci mogą wykorzystywać swoje niespożyte pokłady energii np. na zajęciach z pływania, tenisa ziemnego i stołowego, sportów zimowych. Są to jednak zajęcia dodatkowe, a najbardziej istotna jest codzienna praca z dziećmi w zakresie kształtowania ich sprawności fizycznej. Podczas zajęć sportowych prowadzonych w przedszkolu należy nauczać takich umiejętności ruchowych, które staną się w szkole podstawą do nabywania umiejętności technicznych w indywidualnych dyscyplinach sportowych (…) oraz umiejętności techniczno-taktycznych, które są istotne w zespołowych grach sportowych (…).


W artykule przeczytamy o znaczeniu aktywności fizycznej dla rozwoju poznawczego dziecka, o tym, jak organizować zajęcia ruchowe w przedszkolu. Dowiemy się o możliwości zastosowania elementów metody Rudolfa Labana oraz tzw. gimnastyki sportowej w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Ponadto dowiemy się m.in., na co zwracać uwagę, aby dziecko prawidłowo biegało.