O zapisach w dzienniku zajęć

Ewa Zielińska    Październik 2010

Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z działu

Problemy nauczycieli

Więcej z tego numeru

Październik 2010

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

(…) W tym artykule nie będę oceniała ani ustosunkowywała się do znanych mi zapisów dziennych dokonywanych przez nauczycieli po realizacji zajęć z dziećmi. (…)  Próbowałam znaleźć podstawę prawną regulującą tę kwestię. Nie znalazłam. Natomiast dotarłam do dokumentu, w którym jest zawarta informacja o sposobie prowadzenia przez placówki wychowania przedszkolnego dokumentacji z przebiegu nauczania i wychowania, czyli do Rozporządzenia MEN z 16 lipca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Zapis ogranicza się do tego, że przedszkole prowadzi dla każdego oddziału dziennik zajęć przedszkola, w którym dokumentuje się przebieg pracy dydaktyczno- wychowawczej z dziećmi w danym roku szkolnym (…).
Nie jestem autorytetem w sprawie sposobu dokonywania przez nauczycieli zapisów w dzienniku zajęć, ale zaprezentuję swoje stanowisko. Myślę, że podobne przemyślenia ma wielu innych nauczycieli, z którymi na jednym ze spotkań starałam się wypracować krótki, czytelny i precyzyjny sposób dokumentowania pracy z dziećmi. Doskonale zdaję sobie sprawę, że to, co zaproponuję będzie przez jedne osoby akceptowane, przez inne krytykowane (…). Problem zapisów w dzienniku zajęć omówię na tle Ramowego rozkładu dnia, który jest istotnym dokumentem regulującym funkcjonowanie placówki, w tym m.in. wyznaczającym czas poszczególnych czynności podejmowanych przez nauczyciela podczas pracy z dziećmi.