Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 831.02 kb
Stron: 5
Id: 12

O wspomaganiu rozwoju umysłowego dzieci

Edyta Gruszczyk-Kolczyńska   Wrzesień 2010

W nowych podstawach programowych, programach edukacyjnych, publikacjach dotyczących edukacji przedszkolaków i małych uczniów częściej występuje wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci niż ich wychowanie. Dlatego (…) postaram się wyjaśnić te kwestie. (…) Wspomaganie rozwoju... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.
Pomoce dydaktyczne 1

Zobacz również

nowa podstawa programowawczesne wspomaganiewychowaniecykl Krótkie wykłady o dobrym wychowaniu

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Czynności intelektualne

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2010

W nowych podstawach programowych, programach edukacyjnych, publikacjach dotyczących edukacji przedszkolaków i małych uczniów częściej występuje wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci niż ich wychowanie. Dlatego (…) postaram się wyjaśnić te kwestie.
(…) Wspomaganie rozwoju umysłowego jest potrzebne wszystkim dzieciom. Tym, które rozwijają się wolniej pomaga dogonić rówieśników i uczyć się wspólnie z nimi w przedszkolu
i szkole. Dzieci o nieharmonijnym rozwoju mogą osiągnąć równowagę i lepiej sobie radzić w życiu codziennym i szkole. Potrzebne jest także dzieciom mieszczącym się w szeroko pojętej normie i dzieciom bardzo zdolnym. Pomaga ujawnić i rozwinąć drzemiące w nich zdolności, dzięki czemu są podziwiane i bardziej szczęśliwe.
Dla uzyskania takich efektów nie wystarczy pochylić się nad dzieckiem i stworzyć mu dobre warunki wychowawcze i edukacyjne. Trzeba jeszcze umiejętnie kierować procesem uczenia się dziecka, a to już wymaga sporej wiedzy psychologicznej i niebanalnych umiejętności pedagogicznych.


W artykule przeczytamy m.in. o tym, jak wspierać rozwój umysłowy dzieci, czym charakteryzuje się uczenie organizowane w ramach wspomagania rozwoju i wychowania dzieci oraz czym jest strefa najbliższego rozwoju dziecka (koncepcja Lwa Wygotskiego).
 

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania